Halkı Aldattılar: Enerjide De Türkiye'ye Tam Bağımlılık Geliyor

Uzun süredir gündemde olan Türkiye’den kabloyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik getirilmesi projesinde sessiz sedasız hayati bir adım atıldı.

Anlaşmanın en dikkat çekici tarafı ise, Kuzey Kıbrıs’ın petrol ve doğal gaz yanında altın dahil bütün tabii kaynaklarının Türkiye’nin kontrolünde olabileceğinde dair bir maddenin de yer alması.

 

Anlaşma İmzalandı

Gazete360’ın özel haberine göre, 20-21 Şubat tarihlerinde Türkiye Enerji Bakanlığı’nın davetiyle Ankara’ya gidip 2 günlük çalışmalar gerçekleştiren CTP-DPUG koalisyon hükümeti temsilcileriyle Kıb-Tek yetkilileri, bu toplantılar sonunda bir çerçeve anlaşmasına imza koydu.

Hükümeti temsilen davet üzerine Ankara’ya giden Başbakanlık Müsteşarı Alpay Afşaroğlu, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Hasan Kestigül, Bakanlık Koordinatörü İsmail Arter, KIB-TEK Müdür Vekili Mehmet Salih Gürkan ve KIB-TEK Finans Sorumlusu Hasan Başoğlu’nun katıldığı toplantıda, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a kabloyla elektrik getirilmesi üzerine bir mutabakat zaptı ve bunun için öngörülen bir eylem planı imzalandı.

KKTC Hükümet heyeti adına Başbakanlık Müsteşarı Alpay Afşaroğlu, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Heyeti adına da Murat Karapınar’ın imza koyduğu 4 madde halinde hazırlanan 1 sayfalık anlaşma, “TC ve KKTC Heyetleri Arasında Enerji ve Elektrik Enterkoneksiyonu Konularında İşbirliği Yapılmasına Dair Toplantıya İlişkin Eylem Planı” başlığını taşıyor.

 

Mali Protokol Yerine Getirilecek, Elektrik Özelleşecek

Buna göre,  Türkiye’den kabloyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik getirilmesi konusunda mutabakat olduğunun altı çizilirken bir an önce hükümetlerarası bir protokolün imzalanması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Aynı zamanda ortak bir metin üzerinde mutabakata varıldığına işaret edilirken, söz  konusu metnin Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek, mümkün olan en kısa sürede imzalanması niyetlerini ifade ediyorlar.

Toplantılarda dile getirilen ise aynen iki ülke arasında imzalanan Mali Protokol’de yer aldığı gibi dağıtım, iletim ve üretimin ayrılarak, KIB-TEK’te özelleştirilmeye gidilmesi.

 

7 Sayfalık Anlaşma

1. maddede yer alan ve “mezkur anlaşma metni” olarak geçen ve devletlerarası anlaşmayı öngören bağlayıcı anlaşma ise 7 sayfadan oluşuyor. Anlaşmanın en dikkat çekici tarafı ise, Kuzey Kıbrıs’ın petrol ve doğal gaz yanında altın dahil bütün tabii kaynaklarının Türkiye’nin kontrolünde olabileceğinde dair bir maddenin de yer alması.

Söz konusu anlaşmanın içerdiği gerekli yasaların bir an önce Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmesi talep ediliyor.

Eylem planı da kesintisiz olarak sürdürülmesi taahhüt edilen çalışmalar içinde bu anlaşmanın bir an önce imzalanması gerekliliğine vurgu yapıyor.

 

Gazete360’ın özel haberi ve anlaşma için tıklayınız

 

57 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply