Halkın Malını Halka Satan Sermayeye Ders: “Plajlar Halkındır”

Sahillerin sermayeye peşkeş çekildiği, sermayenin de denize girmek isteyen halktan fahiş fiyatlar talep ettiği Girne, her yaz olduğu gibi bu yaz da beleşe deniz eylemlerine sahne oluyor.

Anayasanın kendilerine tanıdığı haktan faydalanarak istediği denize girebileceklerini hem halka hatırlatmak, hem de denizlere el koyanlara “deniz sizin malınız değil” demek isteyenler, dün Elexus Otel’in kapılarına dayandı.

İşletme görevlileri denize beleş girmek isteyenleri “deniz saati bitti”, “vatandaş olduğunuzu nereden bileceğiz, kimlik gösterin” gibi ilginç yaklaşımlarla sıcak altında bekletmek istedi, seslerini yükselterek eylemcileri sindirebileceklerini düşündü.

Haklarını iyi bilen eylemcilerin denize girmekteki ısrarı ve polisi araması üzerine Elexus görevlileri “arka kapıdan” da olsa denize beleş girme hakkını kullanmak isteyenlere, etrafını tellerle kapattığı denize giden kapıyı açmak zorunda kaldı.

Yaşananları Facebook’ta an ve an paylaşan “Beleşe Deniz: Plajlar Halkındır” sayfasının canlı yayını saatler içerisinde 98 bin kişi tarafından izlendi, 39 bin beğeni aldı ve 732 kez paylaşıldı. Eylem sosyal medya dışında da halkın ve kamuoyunun ciddi desteğini kazandı.

Beleşe deniz eylemlerinin duyurulduğu Beleşe Deniz: Plajlar Halkındır” Facebook sayfasından eylem sonrası bir de açıklama paylaşıldı.

Açıklama şöyle;

ELEXUS’U PROTESTO EDİYORUZ

Bugün Elexus’un gasp ettiği plaja girmeye çalıştık. Anayasa ve Plajların Kullanımı ve Denetimi Yasası ile ilgili bilgi verdik, yasaları çiğnemeyerek geçişimizi engellememelerini talep ettik. Bunun karşılığında;

– “DENİZ SAATİ BİTTİ” denildi (saat 16.00)

– Vatandaş olup olmadığımızı ıspatlamamız için KİMLİK SORULDU.

– Kameraya müdahale edildi

– Bağırıldı, ses yükseltildi

– Dışarı çıkın denilerek otel dışına yönlendirildik

– Kapıdan kapıya yürütüldük, güneş altında bekletildik.

TÜM KOY TELLENMİŞ durumdadır ve plaja erişim başka türlü mümkün değildir. Yani geçişimizin engellenmesi suç teşkil etmektedir. Bu kapsamda Girne Polisi’ni aradık, hemen yola çıkıyoruz dediler (geçmiş yıllara göre poliste de bilincin arttığını gözlemledik).

Tüm engellemelere rağmen giriş sağladık. Fakat halkı bu sıcakta denize girecek diye bu kadar uğraştırmak kimsenin hakkı değil. Ne de Elexus işletmesinin bize yansıttığı gibi “yardımcı olmaya”, “izin vermeye” bağlı değil, lütuf değil.

(Ayrıca denizlerin kirliliğinden mi, fahiş fiyatlardan mı yoksa tümünden midir ki Pazar gün olmasına rağmen plaj bomboştu 🙂

Halkın haklarını ve plajı gasp eden Elexus’u protesto ediyoruz.

Biz şimdi adada yaşamadan gelen doğal hakkımızı kullanıp biraz serinleyeceğiz.

Denizler özgürdür, özgürlük bizim ✌?

#beleşedeniz
#plajlarhalkındır

4K Paylaşımlar