Hasılatçı bakanlara bir yenisi eklendi: “Devamlı olarak maliyeye bir getirisi de vardır”

ünal
ünal

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda kürsüye çıkan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, pandemi süreci ile mücadele konusunda gelinen son nokta hakkında konuştu.

Okulların antijen testi ile taranacağını ifade eden Üstel, tarama için fazla antijen testine ihtiyaç duyulduğunu bunun için de Maliye Bakanı ile temaslarının devam ettiğini belirtti. Üstel, günlük PCR testlerinde tam kapasite çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Öğretmen sendikalarının, “aşı yoksa, eğitim başlamaz” şeklindeki açıklamalarına yönelik Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun bunu kendisine aktardığını ancak Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’na bakıldığında aşı için belirlenen kriterlerin açık bir şekilde ifade edildiğini belirtti.

Aşı için belirlenen kriterler arasında yaş ve kronik hastalığın öncelik olduğunu vurgulayan Ünal Üstel, “evet, öğretmenlik riskli bir meslektir ama Araç Kayıt da risklidir, ayrıca devamlı olarak maliyeye bir getirisi de vardır. Güney’deki İngiliz Koleji’ne giden öğretmenlerimiz var, aşı şartları yok. Biz yaş ve kronik hastalığı kriter olarak koyduk” ifadelerine yer verdi.

Üst Komite’nin de belirttiği kriterin bu yönde olduğunu aktaran Üstel, belirlenen kriterlerin dışında başka bir karar verilmesi gerekir ise de “Hükümetin alacağı kararlara saygı duyacağız” dedi.

8 Paylaşımlar