HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ LEFKOŞAYI KİLİTLEDİ

GÜNCELLENİYOR

(13.59) Görüşme sona erdi

Mungan ve heyetin görüşmesi sona erdi, görüşmeden sonuç çıkmadı. Eylemcilerin ödeme talebi devam ediyor

(12.17) Eylemciler Maliye Bakanlığı önünde

Meclis önündeki eylemlerini Maliye Bakanlığı önüne taşıyan eylemciler, iş araçlarıyla bakanlık kapısını kırdı. Üreticilerden bir heyet saat 12.20 civarında Maliye Bakanı Zeren Mungan’la görüşmeye girdi. Görüşme devam ediyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Dün Lefkoşa’nın merkezini adeta kilitleyen bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde bütünlüklü tarım politikası isteyen Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, tarım araçlarıyla uzun süre Lefkoşa’nın Girne Kapısı, meclis bölgesi ve Dere Boyu Caddesi’ne girişleri kapattı. Daha sonra meclisin önüne gelen eylemciler, meclise giriş ve çıkışları engellediler. Burada Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile görüşmek isteyen eylemciler karşılarında polisi buldular.

Polise süt sıkan eylemciler, meclisin bahçe kapılarını yıkıp içeriye girdiler. Eylemcilerden bir grubun Çiftçiler Birliği imzalı “Yetiş Tayyip Erdoğan” diye pankart açması diğer eylemciler ve halktan tepki topladı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları yaptığı açıklamada açılan pankartı provakasyon olarak niteledi. Kıbrıslı Türklere besleme diye hakaret eden R. T Erdoğan’ın lehine pankart açılması gün boyu özellikle sosyal medyada tepki görürken pankart daha sonra alandan uzaklaştırıldı. Eylemciler mesai sonuna kadar muhatap beklediler ama kimse gelmeyince de iş araçları ile nöbetçi bir grup bırakarak bugün sabah eylemlerine devam etmek üzere ayrıldılar. Bugünkü eyleme daha kalabalık katılacaklarını beyan eden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naim Naimoğulları Lefkoşa’daki anayol ve çemberleri kapatacaklarını duyurdu. Üreticiler, dün Başbakanla uzlaşamadıkları gerekçesiyle eylemlerini bugün de sürdürmeye devam ediyorlar.

 

tayyip pankartu0131 meclis kapu0131su0131 yu0131ku0131ldu0131 birikim u00F6zgu00FCr ersin tatar

47 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply