TC’DE YOLSUZLUK YAPAN 4 BAKAN YÜCE DİVAN’DA ‘AKLANDI’

TC Meclis Soruşturma Komisyonu’nda rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan 4 eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylaması dün yapıldı. Oylamada beklenildiği gibi AKP’li üyelerin oylarıyla Yüce Divan’a göndermeme kararı çıktı. İddialara göre, Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda Yüce Divan kararının çıkması engellendi.  AKP’li 9 üye hayır oyu kullanırken CHP’li ve MHP’li 5 üye evet dedi. HDP’li üye Bengi Yıldız ise daha önce komisyondan çekildiği için oy kullanmadı.

Ne olmuştu?

AKP, uzun süre 17 Aralık dosyasında yer alan dört eski bakanın Yüce Divan’a sevki konusunda ortak bir tutum alamamanın krizini yaşarken, bakanlar da bildiklerini anlatacaklarını açıklayarak bir nevi şantaj yaptı. Şantajın hedefindeki asıl isim ise Recep Tayyip Erdoğan’dı. 22 Aralık’ta toplanan TC Meclis Soruşturma Komisyonu’nun dört bakan hakkındaki Yüce Divan oylamasını 5 Ocak’a ertelemesiyle AKP içindeki sıkıntı da dışarıya yansımıştı. AKP’nin bir kanadı bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi halinde yolsuzluğun itiraf edilmiş sayılacağını ve bu durumun partiyi yıpratacağını belirtirken, diğer kanadı da Yüce Divan’a gidilmemesi halinde yolsuzlukların üstüne yatan kendine güvensiz bir iktidar görünümü verileceğini ve asıl bu durumun partiyi yıpratacağını savunuyordu.

Tapeler imha edilecek

Öte yandan, TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, ”Tapelerin imhası için komisyon üyelerini en kısa zamanda toplantıya çağıracağım” dedi. AKP’nin 9 üyesinin de ‘deliller hukuksuz elde edildi’ ifadelerini kullandığı belirtildi. Komisyon Başkanı Köylü, önce tapelerin imhası için tutanak tutulacağını ve aynı dakikalarda tapelerin yakılarak ya da bir makine vasıtasıyla imha edileceğini söyledi.

Kaynak: Sendika.org, T24

 

11 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply