Hemşireler ve Ebeler Sendikası Mevsimlik İşçi Adı Altında Hemşire İstihdamı Girişimini Mahkemeye Taşıdı

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Sağlık Bakanlığı’nın sınır kapıları ve geri hizmetlerde çalıştırmak üzere mevsimlik işçi adı altında hemşire istihdamı yapmaya yönelik girişimini mahkemeye taşıdı.

Açıklama şöyle:

Üyelerimize duyurulur 📢

Sağlık bakanlığının Covid 19 la mücadele kapsamında sınır kapıları ve geri hizmetlerde çalıştırmak üzere mevsimlik işçi adı altında hemşire istihdamı yapmaya yönelik girişimini, yönetim kurulumuz sendikamız hukukçuları ile değerlendirmiştir.Yapmış olduğumuz değerlendirme sonucu ile konuyu Yüksek İdari Mahkemesine taşımaya karar vermiş ve davamızı açmış bulunmaktayız.
Konu dava meslek onurumuzu zedeleyen istihdam şekli olması, hem meslektaşlarımızın iş güvencesiz şekilde çalışmalarına,iş barışının bozulmasına,kamu sağlık sisteminin dinamiklerinin ciddi anlamda zedelenmesine ve kamu sağlığına ciddi tehdit oluşturması nedeniyle açılmıştır. Ayrıca durumun aciliyeti açısından ara emri talebi başvurusunuda yapmış olduğumuzu ve duruşmaların 13 Temmuz pazartesi günü başlayacağını kamu oyu ile paylaşırız.

11 Paylaşımlar