“Hepimiz Aynı Gökyüzü Altına Renklerimizle Bağlandık!”

17 Mayıs Organizasyon Komitesi, 17 Mayıs 1990 tarihinde, eşcinselliğin, Dünya Sağlık Örgütü’nün ruh hastalıkları listesinden çıkartılmasının yıldönümünde bir dizi etkinlik düzenleyecek. 
Komite yaptığı yazılı açıklamada, etkinlikler çerçevesinde, çeşitli tema ve konseptlerde oluşturulan canlı yayınlar, sohbetler ve performanslar gerçekleştirileceğini belirtti. 
Açıklamada, “17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Mücadele gününde varlığımızdan bugüne süregelen mesajlarımızı bu sefer daha yüksek sesle, heyecanla ve sevgi ile yineliyoruz: hepimiz aynı gökyüzü altına renklerimizle bağlandık” ifadelerine yer verildi. 
Covid-19 pandemisi yüzünden bu sene sokakların renklerin çeşitliliği ile dolamayacağına işaret edilen açıklamada, evde kalınan bu günlerde, mücadelenin caddelerde değil, ekranlardan ses bulacağı kaydedildi. 
Bir hafta sürecek çevrimiçi etkinlikler, Baraka, GİGEM, CTP Gençlik Örgütü, TDP Gençlik Örgütü, EMAA Başkent Sanat Merkezi, Bağımsızlık Yolu, ÇAĞSEN, Mesarya Kadınları İnisiyatifi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, AB Bilgi Merkezi, Halkın Partisi – TCEK, KAYAD ve Kuir Kıbrıs Derneği üyeleri ve gönüllüleri ile gerçekleştirilecek. 
Etkinlikler çerçevesinde, LGBTİ+ içerikli film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler ve pek çok farklı kurguda hazırlanmış video gösterimleri, dijital sergi, DJ performansları eşliğinde gerçekleşecek olan drag performansları ve daha birçok sürpriz yer alacak. 
Etkinlikler 17 Mayıs Pazar günü sanal “onur yürüyüşü” ile sona erecek. 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
“23 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren İnsan Ticareti, İnsan Kaçakçılığı ve Nefret Söylemi ile ilgili ceza yasası de şüphesiz ki mücadelemiz içerisinde çok büyük bir kazanımdır. Buna rağmen alınan kararların toplumsal pratiklere dökülmesi zaman alacağı gibi, biz lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artılar olarak (LGBTİ+) yüzleştiğimiz mağduriyetlerin, insan haklar ihlallerinin, varoluşlarımıza yapılan fiziksel ve psikolojik saldırıların sona erebilmesi için daha birçok adımın atılması gerekmektedir. Bu bağlamda, biz 17 Mayıs Organizasyon Komitesi bileşenleri olarak belirtmek isteriz ki kolektif çabalarımız hız kaybetmeden, umudunu ve istikrarını yitirmeden sürmeye devam edecektir.” 
Komite açıklamasında şu taleplerde de bulundu: 
“Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim çeşitliliğine ve LGBTİ+ haklarına yönelik inkar politikalarının bir kenara atılması, yasaların bu temelde revize edilmesi ve oluşturulması, yargının eşitlik ve adalet temelinde çalışması, yaptırımların takip edilmesi.
Homofobik, bifobik, transfobik ve diğer ayrımcı davranışlara caydırıcı cezalar getirilmesi.
Aile, sağlık, çalışma ve eğitim politikalarında da çeşitliği kabul eden, radikal değişimlerin yapılması.
‘Aynı Gökyüzü Altında Renklerimizle Bağlandık’ başlığı altında birleştiğimiz 17 Mayıs Haftası çerçevesinde gerçekleşecek olan tüm etkinliklerimiz, ön yargıdan uzak bir şekilde desteğini ve sevgisini vermek isteyen herkes için açık ve erişebilir olacaktır. 
Ne yalnız ne de yanlış değiliz! Ayni gökyüzü altında, mücadelemizin tüm renkleri ile bağlandık!”

9 Paylaşımlar