HER YERDEN HABERLER – HASAN YIKICI

 

On binlerce erkek Cuma namazının ardından Lefkoşa’nın sokaklarından evlerine geri dönmekte. Yoğun polis koruması altında Selimiye Cami’de Cuma namazını kılan ve sonra da evlerine geri dönüş yolunu tutan kalabalık gruplar için yollar kapatıldı. Trafiğin en az olduğu zaman dilimi olmasına rağmen güvenlik güçleri yine de trafiği kapayarak, tarikat üyelerinin namaz ve ibadetlerini, kusursuz bir biçimde yerine getirmesini sağlamakta.

***

Artık neredeyse hiç kadının görünmediği, görünse bile sadece kapkara çarşafların içinde, erkeklerin gölgesinde bir karartıdan ibaret olan kadınlar neredeyse gündelik yaşamdan tamamen silinmiş durumda.

Sokaklarda sadece cüppeli, sakallı ve sarıklı adamlar gezmekte. Alkol yasaklandı, dünya klasikleri de dahil olmak üzere tüm edebi ve siyasi eserler yok edildi, kitapçı raflarını dini ve ilahi konulu kitaplar kapladı.

***

Ülkeyi yöneten yönetici elitin etrafında toplandığı ‘İlahi Huzur ve Adalet Hareketi’ ismindeki örgütlenme kendisini yeni düzenin tek ve değişmez, Allahın yeryüzündeki adaletinin ve huzurunun temsilcisi olarak ilan etti.

Gerek yazılı gerekse de görsel medya organları yasaklandı. Tüm örgütler ve partiler kapatıldı. Eylem ve yürüyüş yasağı getirildi.

***

Şehirlerin merkezi noktalarına yerleştirilen hoparlörler ve camilerden halkın uyması gereken kurallar teker teker anons yapılmakta. Buna göre her sabah öğlen ve akşam tekrar edilen anonslarda şöyle denilmekte:

***

1-‘İlahi Huzur ve Adalet Hareketi’ Kıbrıslı Türkler’in kalkınması, huzura erişmesi ve kendi içinde adalet yaratması için iktidardadır.

2-Hareketimiz, huzurumuzu bozan tüm siyasi dernek, parti ve medya organlarını kapattı. Huzursuzluğu yaratacak yeni faaliyetlerin peşinde koşmayın. Aksi taktirde iktidarımızın gazabına uğrayacaksınız. Bu dünyada itaat etmesini bilenler, öbür dünyada mutluluğa ve zenginliğe kavuşacaktır.

3- İktidarımız bir yandan hızlıca ekonomik kalkınmayı sağlayarak tüm alanlarda huzursuzluk yaratan kamu kuruluşlarını özelleştirecek; diğer yandan da eğitim ve kültür alanında yeni islami reformlar gerçekleştirecektir. Tüm yurdu inşaat cennetine dönüştüreceğiz. Yüksek yapılar huzurumuzun yükseliğini sembolize edecektir.

4-İktidara karşı koymaya yeltenmeyin. Kutsal kitabı günde en az 9 saat okuyun. Geriye kalan zamanda ise rejim için çalışın. İnsan bir sermayedir. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar güçlü bir devlet olacağız.

5-Güvenlik güçleri sizin huzurunuz için sokaklarda adaleti sağlayacaktır. Bundan dolayı sokaklardaki polislere ve özel güvenlik güçlerine kafa tutmayın. Yeni birimleriniz olan ‘Ahlak Bekçileri’ sizin ahlakınız için gece gündüz mesai yapacaktır. Sadece komutlara uyun.

6- Sistemimiz ilahi kurallarla yönetilen bir şeriat sistemidir. Yaşasın şeriat!

***

Aylardır zırhlı araçlar eşliğindeki silahlı güvenlik birimleri tarafından gerçekleştirilen kontroller ve ülkenin merkezi yerlerine yerleştirilen merkezi kameralarla sürdürülen denetimler artık toplumsal yaşamın bir rutini haline geldi. ‘Ahlak Bekçileri’ birimleri görevlerini en iyi şekilde gerçekleştirerek toplumun şeriat kurallarına ‘uyum’ göstermesini kolaylaştırmakta.

Elçilik ‘İlahi Huzur ve Adalet Hareketi’nin genel merkezi yapılırken, eski meclis de köşelerine inşa edilen kubbelerle Orta Doğu’nun gözde Külliyelerinin arasındaki yerini aldı. Şeriat iktidarı önümüzdeki ay tüm İslam aleminin önemli simalarının katılacağı bir Cuma namazı etkinliği planlamakta. Bu etkinlikle aynı zamanda dünya kamuoyuna rejim ile ilgili olumlu bir imaj yaratılacağı beklenmekte.

***

Hapishaneler siyasi tutuklularla dolup taştı. Kapasitesi yetersiz olan hapishanelere sığmayan yurttaşlar, Ortadoğu’nun ve Türkiye’nin hapishanelerine sürüldü. Ülkedeki hapishanelere sığmayanların sayısı, hapishanelere sığanlardan daha fazla. Öldürülen ve kayıp olanların sayısına ise henüz ulaşılmadı. Kaldı ki bunun farkında olan da çok az insan mevcut. Artık yaşayanlar için ölenler sanki hiç ölmemiş gibi, kayıplar sanki hiç kayıp olmamış gibi.

***

Rejimin baskısından kurtulabilen insanlar uzun bir süredir yeraltında saklanmakta. Aylardır kanalizasyon hatlarında yaşayan  ve rejim tarafından aranan gerillalar, büyük bir eyleme hazırlanmakta. Yeraltından yerüstüne gerçekleştirecekleri son eylemin planını hazırlayan kurtuluş gerillaları aynı zamanda yerüstündeki, artık suskunluğu bir dil haline çevirmiş olan  insanlar da beklemekte.

İnsanlar yeraltının karanlığından, yerüstünün karanlığını aydınlatacak kıpırdanma için geri saymakta.

 

Hasan YIKICI

Baraka Aktivisti.

Bu yazı ilk olarak Afrika gazetesinde yayınlandı

19 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply