Hükümet Yabancı Siyasal Partilerin Ülkedeki Yasal Statüleri İçin Çalışma Yapacaktı: Sonuç Sıfır!

Özellikle T.C’deki AKP iktidarı döneminde kktc’de yabancı partilerin yapılaşma faaliyetlerinin sıklaştığı görülmekte. Türkiye’de faaliyet yürüten bazı partiler gerek temsilcilik binaları  gerekse de kktc/Kıbrıs  eklentili isimlerle sosyal medya hesapları açarak Kıbrıs’ın kuzeyinde örgütlenme çalışmaları yapıyorlar.

Bağımsızlık Yolu’nun İçişleri Bakanlığı’na kktc’deki “AKP Temsilcilikleri’nin Statüsü” konulu sorusuna bakanlık, yasal bir engel olmadığını ancak bu tip durumlar için kural koyma çalışması yaptığını belirten bir cevap vermişti.

Ancak yabancı partilerin artan faaliyetleri hükümetin bu konuda herhangi bir çalışma yapmadığını gösteriyor.

Bakanlığın cevabındaki  “yabancı partilerin faaliyetlerine kural koyma” kısmı ise şu şekilde:

Yabancı derneklerin ülkemizde faaliyet göstermeleri ve/veya temsilcilik açmalarına ilişkin kurallar 23/2016 sayılı Yasa ile düzenlenmiş olmakla birlikte, Bakanlığımızca yürütülen mevzuat içerisinde yabancı bir siyasal partinin ülkemizde temsilcilik açmasını engelleyen herhangi bir kurala rastlanmamıştır. Öte yandan, hükümetimiz bu tür durumlara dair kural koyma çalışması yürütmektedir.

Ya Yunanistan’daki Altın Şafak da kktc’ye Temsilcilik Açarsa?

Türkiye’de faaliyet gösteren partilerin ülkedeki çalışmaları konusunda sessiz kalan hükümetin, Yunanistan’da  faaliyet yürüten faşist Altın Şafak kktc’de temsilcilik açarsa nasıl tepki vereceği merak konusu.

 

261 Paylaşımlar