AKP’li Bakan kktc’yi ‘Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ Yaptı, Kıbrıslı Türk ‘Yetkililer’ Dinledi

Bugün gerçekleşen kktc sulama iletim tünelinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kktc’yi ısrarla “Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” diye adlandırırken, başta kktc Tarım Bakanı Erkut Şahali,  kktc Calışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ve kktc Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan olmak üzere bazı Kıbrıslı Türk milletvekili ve belediye başkanı da  bunu dinlemekle yetindi.

kktc bağımsız bir devlettir savunusunun en azılı öncüleri olan UBP Genel Başkanı ve milletvekili Ersin Tatar ile UBP milletvekili ve kktc Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin de kktc’nin  “Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” şeklinde adlandırılması karşısında sessizliklerini korudukları dikkatlerden kaçmadı.

Diğer taraftan ise muhalafetteyken “Bu Memleket Bizim, Biz Yönetelim” deyip iktidara gelince ise sus pus olanların da aynı şekilde sessiz kaldıkları görüldü. Hem kktc’cilerin hem de muhalafetteyken ‘bu memleket bizim’cilerin konuyla alakalı herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.

Ayrıca törende Kenan Akın gibi tescilli bir faşistin ve ırkçı bir parti olan  YDP’li vekillerin de hazır bulunduğu görüldü.

“Ya Allah Bismillah” Diyerek Temel Döktü

Özellikle AKP İktidarları döneminde kktc’yi ziyaret eden TC yetkililerinin bu davranışta ısrar etmeleri, AKP’nin Kıbrıslı Türklerin iradesini hiçe sayıp  Türkiye’den farklı bir siyasi varlık olduğunu inkar ettiğini ve Kıbrıs’ın kuzeyini Türkiye’nin bir vilayeti olarak gördüğünü kanıtlar nitelikte.

AKP’li Pakdemirli’nin sulama iletim tünelinin temelinin dökümüne başlamak için butona basarken de “ Ya Allah Bismillah” demesi  dikkatlerden kaçmadı.

İşte o video:

 

418 Paylaşımlar