Hükümet ve Polis Uyumlu Çalışıyor: 2018’de Sivil Hayata 18 Darbe

(ADL ÖZEL)

Hükümete gelir gelmez halihazırda polisin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ise Başbakanlığa bağlı olduğunu belirterek “Polisin Sivile Bağlanması Yeni Hükümetin Önceliği Değil!” diyen İdare Hukuku Uzmanı Tufan Erhürman başbakanlığında  sivil yaşama ve insan haklarına yönelik darbe niteliğinde gerçekleşen 18 olayı sizin için derledik.

1- Ocak’tan Bugüne: Afrika Gazetesi’ne Saldıran 9 Kişi Hala Bulunamadı

22 Ocak günü Afrika Gazetesi’ne yapılan saldırılar ve Meclis’in damında bayrak sallanmasıyla ilgili ilk tutuklamalar sonrası Polis tarafından yapılan “görüntülerde tespit edilen 9 kişi daha aranıyor” açıklamasının üzerinden aylar geçse de, henüz herhangi bir tutuklama yapılmış değil.

http://www.ankaradegillefkosa.org/9-kisinin-sirri-10-da-sakli/

2- 2016’dan Bugüne: DAÜ’de AKP Milletvekilini Protesto Eden Öğrenciler 2 Yıldır Yargılanıyor

Afrika Gazetesi’ne saldıran faşistler kısa sürede yargılanıp tahliye edilirken, AKP milletvekilinin konuşması sırasında pankart açıp milletvekiline soru sormaya çalıştıkları için evleri basılarak gözaltına alınan öğrenciler, haklarında açılan “Rahatsızlık Vermek” ve “Uygunsuz Tavır ve Hakaret” davalarıyla ilgili 2 yıldır mahkeme koridorlarında yıpratılmaya çalışılıyor.

http://www.ankaradegillefkosa.org/daude-akp-milletvekilini-protesto-eden-ogrenciler-2-yildir-yargilaniyor/

3- Mart 2018: İskele’de Newroz Kutlamalarında Kitap ve Müziğe Polis Gözaltısı

İskele’deki Newroz kutlamalarında Selahattin Demirtaş’ın kaleme aldığı Seher isimli öykü kitabına ve Kürtçe müziğe yönelik polis müdahalede bulundu, gözaltına alınan gençlere ters kelepçe takıldı.

http://www.ankaradegillefkosa.org/bagimsizlik-yolu-magusa-iskenceye-karsi-demokrasinin-yanindayiz/

4- Mayıs 2018: Askeri Tatbikat Sonucu Yangın Çıktı, Söndürme Çalışmalarına Asker Dahil Olmadı

Değirmenlik – Alevkayası yolunun güney kısmında askeri tatbikat sırasında atılan havan mermileri sonucu yangın çıktı. Ağaçlar yanarken, asker söndürme çalışmalarına dahil olmadı.

http://www.ankaradegillefkosa.org/askeri-tatbikat-alevkayasinda-yangina-neden-oldu/

5- Mayıs 2018: Afrika Gazetesi’ne saldıran Faşistler Şartlı Tahliye Edildi

Afrika Gazetesi’ne saldırıp Meclis’in damında gezen faşistler mahkeme kararına rağmen, hükümetin oybirliğiyle şartlı tahliye edildi.

http://www.ankaradegillefkosa.org/fasistler-sartli-tahliye-edildi/

6- Mayıs 2018: Girne’de Etkinlik Afişi Asan Gençler Gözaltına Alındı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı anmak için yapılacak olan etkinliğin afişlerini asan iki kişi Girne’de gözaltına alındı.

http://www.ankaradegillefkosa.org/kibris-emek-gencligi-uyeleri-gozaltina-alindi/

7- Temmuz 2018: TC Elçisi, Dinleme Yetkisi ile Terör Tanımlaması İstedi

TC Büyükelçisi Kanbay, TC vatandaşı olan kişileri Türkiye’ye götürüp yargıya sevk edilmesinde bir sıkıntı yaşanmadıklarını, ancak kktc vatandaşlarını Türkiye’ye götürüp yargılayabilmek için mevcut ceza kanunun yenilenmesi gerektiğini kktc hükümetine ilettiklerini söyledi.

http://www.ankaradegillefkosa.org/tc-elcisi-dinleme-yetkisi-ile-teror-tanimlamasi-istedi-kktcde-feto-sivil-alana-yayildi-dedi/

 8- Temmuz 2018: CAS Çalışanları Eylem Yaparken Polis Tarafından Darp Edildi

Ercan Havalimanı önünde aylardır maaşlarını alamayan CAS çalışanları barışçıl bir şekilde eylem yaparken polis tarafından ciddi bir şekilde darp edilerek yaralandı.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=KbSOvbnSlpA

9- Ekim 2018: Gözaltındaki sanık bulunduğu hücrede ölü bulundu

Girne’de gerçekleşen soygun olayının zanlısı olarak Polis karakolunda bir hücrede tutuklu olarak bulunan Zanlı Ahmet Sarıkılıç ölü bulundu.

 10- Ağustos 2018: Gazetecilere Hem TC’de Hem kktc’de Dava Açıldı

kktc Başsavcılığı tarafından ‘Türkiye’yi küçük düşürmek’, ‘Türkiye’ye hakaret etmek’, ‘fesat yayın yapmak’ suçlamaları nedeniyle ceza davası açılmışken yine aynı suçlamalarla Ankara’da Kıbrıslı Türk gazetecilere dava açıldı. Polis Türkiye’nin davasının tebligatını üstlendi…

http://www.ankaradegillefkosa.org/korku-imparatorlugunu-kibrisin-kuzeyine-tasiyamayacaksiniz/

11- Eylül 2018: Hayvancıların Eyleminde Biber Gazı Kullanıldı

Hayvancıların eylemleri esnasında polis biber gazı kullandı. Polis Genel Müdürü, Başbakan ile görüşmesinde daha fazla cop kullanmamak amacıyla biber gazı kullanılması yönünde inisiyatif alındığını aktardı.

http://www.ankaradegillefkosa.org/baraka-polise-biber-gazi-sikma-emrini-veren-kim/

Olay görüntüleri bkz… https://www.dailymotion.com/video/x6tbg8r

12- Ekim 2018: Dikizleme Yasası Meclisten Oybirliğiyle Geçti

Ülkeye kimlikle girişleri durdurmak gibi en basit önlemleri dahi almayanlar, yol açtıkları güvenlik endişesini kullanarak MOBESE’yi de ülkeyi getirdi. Sözde Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda ele alınarak oy birliğiyle kabul edildi. Ankara’nın uzun yıllardır uğraşsa da UBP’li hükümetlerle geçirtmeyi başaramadığı MOBESE’yi, “ilerici hükümet” döneminde geçirmeyi başarması dikkat çekti

http://www.ankaradegillefkosa.org/guvenlik-endisesini-yarattilar-mobeseyi-gecirdiler/

Huzur Operasyonu Adı Altında Yabancı Öğrencilere Çevik Kuvvet Müdahalesi

13- Kasım 2018: Çevik Kuvvet Mağusa’da Terör Estirdi

Huzur Operasyonu adı altında Çevik Kuvvet sokaklarda gövde gösterisi yaptı. Silahlardan korkarak kaçan bir öğrenci yere diz üstü çökerek teslim oldu. Polis ekipleri tarafından alıkonulan öğrencinin üzerinde kanunsuz hiçbir şey bulunmazken, kendisinden neden kaçtığı yönünde izahat istenen öğrenci ülkesi Nijerya’da devam eden BokoHaram’a karşı savaşı gerekçe göstererek silahlardan korktuğunu ifade etti.

http://www.ankaradegillefkosa.org/rahvancioglu-fasizm-emekcilerin-kaniyla-beslenir-silahli-polisi-alkislamadan-dusun/

14- Aralık 2018: Atış Alanında Bırakılan Patlamamış Bomba Makhir’in Canını Aldı

Askeri alanda cansız bedeni bulunan 13 yaşındaki Makhir İsmailov’un patlatıyıcı maddeye temas etmesi neticesinde yaşanan patlama olarak belirlendi.

http://www.ankaradegillefkosa.org/makhirin-katili-devletin-ihmalkarligi/

15- Aralık 2018: CAS Çalışanlarına Ercan’da YİNE Polis Müdahalesi!

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görülen davada tasfiye edilen CAS şirketinin çalışanlarının Ercan’daki eylemine polis müdahale ederek eylemcileri Ercan dışına çıkardı.

http://www.ankaradegillefkosa.org/cas-calisanlarina-ercanda-polis-mudahalesi-20-aralikta-aclik-grevi-baslatacaklar/

16- Aralık 2018: Sivile Açık Alanda 3 El Bombası Daha Bulundu

13 yaşındaki Makhir İsmailov’un bomba patlaması sonucu hayatını kaybetmesi konusunda hükümet yetkilileri sessizliğini korurken, sivillere açık olan atış alanında yapılan aramada 3 el bombası daha bulundu.

http://www.ankaradegillefkosa.org/sivile-acik-alanda-3-el-bombasi-daha-bulundu-hukumet-sorumlulardan-hesap-soracak-mi/

17- Yıllardan Beridir Vicdani Retçiler Yargılanıyor

CTP-HP-TDP-DP hükümeti, hem koalisyon protokolü hem de hükümet programında yer alan vicdani red konusuyla ilgili henüz bir adım atmadı. Hükümetin adım atmakta gecikmesi, vicdani red hakkını kullanmak isteyen Halil Karpaşaoğlu’nu hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

http://www.ankaradegillefkosa.org/hukumet-protokol-ve-programinda-yer-alan-vicdani-red-hakkini-geciktiriyor/

18- Aralık 2018: Sokakta Fotoğraf Çeken Gazeteci Özel Hayatin Gizliliğini İhlalden Tutuklandı

Kamuya açık bir alanda fotoğraf çeken gazeteci Hasan Çağda tutuklandı. Bir gazetecinin fotoğraf çektiği için tutuklanıp yargılanabilmesine yol açan yasal düzenlemelerin, Başbakan Tufan Erhürman’ın daha önceki özel çabalarıyla yürürlüğe girdiği biliniyor.

http://www.ankaradegillefkosa.org/gazeteci-cagdayi-sikayet-eden-kisi-akp-misyoneri-cikti/

 

110 Paylaşımlar