Güvenlik Endişesini Yarattılar, MOBESE’yi Geçirdiler

Ülkeye kimlikle girişleri durdurmak gibi en basit önlemleri dahi almayanlar, yol açtıkları güvenlik endişesini kullanarak MOBESE’yi de ülkeyi getirdi. Sözde Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda ele alınarak oy birliğiyle kabul edildi.

Ankara’nın uzun yıllardır uğraşsa da UBP’li hükümetlerle geçirtmeyi başaramadığı MOBESE’yi, “ilerici hükümet” döneminde geçirmeyi başarması dikkat çekti.

Ankara MOBESE’yi “Özgürlükçülere” Geçirtti

ASELSAN’ın Kıbrıs’ın kuzeyine de satmaya çalıştığı MOBESE yasa tasarısının, her fırsatta gözetim toplumuna karşı çıkan(!) sözde özgürlükçü milletvekili Doğuş Derya tarafından Meclis’e okundu.

Raporu okumasının ardından söz alan Derya, kent güvenlik sistemlerin suçun önlenmesinde ne kadar efektif olduğu konusunda tartışmalar olduğunu söylese de, bu sistemlerin “suç ortaya çıktıktan sonra suçlunun yakalanması açısından önemli” olduğunu savundu.

Kent güvenlik sistemlerinin gözetim toplumu oluşturulması açısından da ciddi riskler barındırdığını söyleyerek vicdanını rahatlatan Derya, yasanın hazırlanması konusunda dikkatli davrandıklarını iddia etti.

Derya, tasarının hazırlanmasına katkı koyanlara teşekkür etti.

UBP’nin Başaramadığını “İlericiler” Başardı

Tasarıyla ilgili söz alan UBP Milletvekili Hasan Taçoy, bu yasanın yıllardır gündemde olduğunu işaret etti. İlgili yasanın önemine işaret eden Taçoy, bu yasanın düzgün işlemesi için kişisel verilerin korunması konusundaki yasanın ve bu yasa tahtında kurulması gereken sistemlerin düzgün şekilde hayata geçirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından tasarı oylandı ve MOBESE, Meclis’teki faşistler, özgürlükçüler ve sosyal demokratların oy birliğiyle kabul edildi.

240 Paylaşımlar