Eğitim Bakanlığı Halkın Anayasal Hakkını Gasbetmeye Devam Ediyor

Devlet okullarına Eğitim Bakanlığı’nca yapılması gereken katkının yapılmaması, hem okul idareleri ve okul aile birliklerini, hem de aileleri zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Ülkemizde kamusal harcamalar için ayrılması gereken bütçe, özel okullara teşvik için ayrılınca, okul idareleri ve okul aile birlikleri pek çok okulumuzda çareyi velilerin bağışlarında arıyor. Aileler ise, kendilerinden istenen bağışlar karşısında okul idareleri ve okul aile birliklerine hak verseler de, içinden geçilen pahalılık ortamında çaresiz kalıyorlar.

Velilelere yollanan yazılarla kağıt parası, toner, fotokopi makinesinin bakınımı gibi masraflar ailelerden bağış olarak istenirken, kendilerine gönderilen yazıları sosyal medyada paylaşan aileler, çocuklarının ve kendilerinin mahçup olmaması için bu bağışları gönüllülükten ziyade zorunluluktan vermeye çalıştıklarını ve zor durumda kaldıklarını ifade ediyor.

Özel okullara eğitimin bütçesinden teşvik veren bakanlık, halkın Anayasal hakkı olan “15 yaşına kadar ücretsiz eğitim alabilme hakkını” gasp ediyor.

51 Paylaşımlar