“İfade özgürlüğünün kısıtlanması, tüm topluma zarar verir”

Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) örgütlü sendikalar KTAMS, KAMU-İŞ ve BASIN-SEN ile GAZETECİLER BİRLİĞİ, geçtiğimiz Cuma günü binlerce kişinin katıldığı reddediyoruz eylemini sansürleyen ve reddediyoruz platformunun yayınladığı açıklamayı bülteninden kaldıran TAK yönetimini, ajans önünde protesto ederek açıklama yaptılar.

Örgütlerin yaptığı ortak açıklama ise şöyle;

“Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sansür olayı kesinlikle kabul edilebilir değildir.

Reddediyoruz Platformu’nun tescilli bir kuruluş olmadığı gerekçe gösterilerek, haber değeri taşıyan ve binlerce insanın sokaklarda yürüdüğü bir hareketin haberininin yapılmaması, dahası önceden yayınlanan bir bültenin geri çekilmesi, devlet ajansı TAK’ın itibarının zedelenmesine yol açmaktadır. Kıbrıs Türk basınında önemli bir yere sahip olan TAK Ajansı’nın, hükümetin yasakçı uygulamalarla, yanlı yayınlar yaptığı bir alan olmasına müsaade etmeyeceğiz.

TAK Müdürü’nün aldığı talimatla, kurumda Reddediyoruz Platformu’na ait basın açıklamasının neden yayınlandığına dair personelden izahat istemesine anlam vermekte güçlük çekiyor ve bu tavrı kınadığımızı da bildiririz. İfade özgürlüğünün kısıtlanması, kuruma zarar vermekle kalmaz, tüm topluma da zarar verir.
TAK’ta yaşanan sansür olayıyla ilgili olarak TAK personeli üyelerimizin yanında olduğumuzu bildirir, TAK Müdüriyeti ve hükümetin faturasının personele kesilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz!

Türk Ajansı Kıbrıs’ta örgütlü 3 sendika Kamu-İş, KTAMS, Basın-Sen ve meslek örgütü Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak, gazetecilik mesleğinin ayaklar altına alınmasına göz yummayacağımızı, personelimizin de ortak kararıyla, ileriki zamanda gelecek herhangi bir talimat ile haber yapmama kararı dayatılması durumunda, iş bırakma eylemine gideceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz”

91 Paylaşımlar