İki ekonomistten servet vergisine destek!

Kıbrıs Gazetesi’nden Ali Çatal’ın haberine göre; Ekonomist ve Akademisyen Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı ve Ekonomist ve Vergi Uzmanı Kemal Özçakır servet vergisinin uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

“Servet-beyan örtüşmezliğine dikkat

Kemal Özçakır, ‘servet’ adı verilen unsurun ‘harcanmamış gelirin birikimi’ olduğu bilgisini verirken; kazanç göz önünde bulundurulduğunda, vergi listesinde ilk üçte olması gerekenlerin ‘ilk 300’de bile olmadığının’ görüldüğünü söyledi. Vergi beyanıyla ‘varlığın’ örtüşmemesi durumunda, servetin ‘güvenlik unsuru’ olarak göz önünde bulundurulması gerektiğini de söyleyen Özçakır, gelirin ‘servete dönüştürülen kısmının’ vergilendirilmemesi gibi bir anlayışın olamayacağını aktardı.

“Hem adil hem de etkili

Okan Veli Şafaklı, bir defaya mahsus servet vergilerinin, ülkelerin ‘yeniden inşa’ çabalarını finanse etmenin hem adil hem de etkili bir yolu görüntüsü verdiğine de işaret ederken; Nobel ödüllü ekonomistlere göre, salgının meydana getirdiği mali krizinden çıkışın yolunun ‘Servet Vergisi’ olduğunu da söyledi. Şafaklı, geçen yüzyılda da bazı ülkelerin ‘büyük krizlere yanıt olarak’ değişen derecelerde başarı grafiği sağlamakla birlikte ‘bir defaya mahsus’ servet vergileri uygulamaya çalıştığı bilgisini de verdi.

Haberin tamamı için tıklayınız>>>>>>