İKİNCİ TUR AKINCI VE EROĞLU ARASINDA

19 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre Eroğlu %28.18, Akıncı %26.92, Siber %22.54, Özersay %21.23 oy aldı. Bu sonuçlara göre, Cumhurbaşkanın belirlenmesi 2. tura kaldı. 2. turda seçim Eroğlu ve Akıncı arasında gerçekleşecek.

Seçime katılım oranının %60 civarlarında kaldığı 1. turda, barış yanlılarının yoğun desteğini alan ve çok az bir farkla ikinci olan Mustafa Akıncı, 2. turun favorisi olarak görülüyor. Mustafa Akıncı’nın aldığı oy oranı Kıbrıslı Türk halkının barış istencinin önemli bir ifadesi olarak dikkat çekiyor. Henüz CTP-BG tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, sosyal medyada parti tabanında 2. turda Eroğlu’na karşı Akıncı’nın destekleneceğine yönelik ciddi bir eğilim gözlemlenmekte.

Seçimde açıkça herhangi bir parti tarafından desteklenmemiş olmasına rağmen özellikle sağ kesimlerin desteğini aldığı bilinen Kudret Özersay ise şaşırtıcı bir şekilde yüksek bir oy oranına ulaştı. Bu durum, Kudret Özersay’ın sağ içerisinde yeni ve daha aktif bir rol üstlenebileceğine dair ihtimalleri de arttırdı.

Güçlü örgütsel yapısına ve hükümet partisi olmasına rağmen CTP-BG adayı Sibel Siber’in sandıktan üçüncü sırada çıkması, sol söylemlerle sağ bir siyasi çizginin izlenmesi politikasının iflas ettiğini bir kez daha gösterdi. Geçen yılki yerel seçimlerden bu yana bariz bir gerileme sergileyen CTP-BG’de bu sonuçların ardından yeni bir iç tartışma sürecinin başlayacağı tahmin ediliyor. Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu seçimlerle ilgili yaptığı ilk açıklamada; seçim sonuçlarını yarın akşam toplanacak olan MYK’da değerlendireceklerini söyledi.

 

366 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply