İktidar korkusu-Ahmet Arkın

“Korkunu küçültmeye bak ki büyürse eğer korkun, onun kapladığı yer kadar sen de küçülmüş oluyorsun.”  demişti Koca Antonio.*

Fotoğraftan da görebilirsiniz, hiç tanımadığı insanlardan ve halkının gözlerinden bile korkacak kadar zulüm etmiş birinin içinde büyüttüğü korkuyu; öyle ki bu kişi artık halkın arasında yaşayamaz olur.

Paranoyaklaşır, uyum sağlayamaz ve yalnızdır, Koca Antonio’nun dediği gibi o artık küçülmüştür. Bir diktatörün korkusunu düşünün şimdi, bunların çok daha ötesinde olsa gerek.

Düşünsenize,  halkınıza karşı işlediğiniz suçlar arttıkça korkunuz büyüyor.  Korkunuz  büyüdükçe, suçlar artıyor. Ters orantılı olan ise siz küçülüyorsunuz.  O kadar küçülüyorsunuz ki;  bir çocuktan, bir anneden, bir çiçekten, böcekten, bir şarkıdan,  bir kitaptan,  bir yazıdan , bir yazardan, bir öğrenciden , bir öğretmenden,  taraftardan, geceden, gündüzden…

Doğan her yeni günden artık korkuyorsunuz. Paranoyak oluyorsun, şüphe ile doluyor  tüm ruhun. Kimseye güvenemez oluyorsun, herkesi ve  her şeyi düşman görüyorsun.

Ve sen korkun büyüdükçe yalnızlaşıp, küçülmeye  mahkumsun.  Çünkü diktatörlerin tümü korkaktır ve tarihin kara sayfalarında kaybolacaktır.

* Koca Antonio’dan Öyküler , Subcomandante Marcos

Ahmet Arkın

Bağımsızlık Yolu

46 Paylaşımlar