Baştaşlar İnşaat Can Pazarı, İçişleri Bakanlığı Ne Yapacağını Şaşırdı

ADL Özel

Yalnızca iki ay önce, Baştaşlar İnşaat şirketinin inşaatı devam eden Girne Amerikan Üniversitesi Hastanesi’nde 27 yaşındaki Abdulhakim Bayraktar, inşaatın üçüncü katından havalandırma boşluğuna düşerek olay yerinde hayatını kaybetmişti.

 

İş güvenliği ve iş sağlığı önlemlerini almayarak ve çalışma izni olmayan bir işçiyi çalıştırarak iş cinayeti işleyen Baştaşlar İnşaat, yalnızca iki ay sonra bir emekçinin daha yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermesine neden oldu.

 

Yetkili Dahi Yollayamayan Bakanlık, Şubat Ayındaki Tespitini Tekrarladı

 

Bugün yaşanan olay sonrası, inşaat GAÜ tarafınca durdurulurken, İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’ndan kazanın yaşandığı şantiyeye herhangi bir görevli gitmediği öğrenildi.

 

Ülke genelindeki inşaatları denetlemede kapasite anlamında yetersiz kaldığı bilinen İçişleri ve Çalışma Bakanlığı, Baştaşlar İnşaat Şirketi tarafından yapılan Girne Amerikan Üniversitesi’ne ait hastane inşaatında dün meydana gelen iş kazası ile ilgili inşaat alanına görevli gönderemezken, Şubat ayındaki olayda yapılan tespitin kamuoyu ile ‘yeni bir bulgu’ gibi paylaşılmış olması dikkat çekti.

 

Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada, “inşaatta yüksekte çalışanların emniyet kemeri takması ve açık kenarlara korkuluk takılması konularında tedbir alınmadığını saptadığı” belirtildi. Fakat herhangi bir Bakanlık yetkilisinin kazanın gerçekleştiği alana gitmemiş olması, ve Bakanlığın Şubat ayındaki kaza sonrası da ayni tespitte bulunmuş olması, açıklamanın güvenilirliği hakkında soru işareti yarattı.

 

Öte yandan, Şubat ayında da “korkulukların eksikliğini tespit eden” ve bugün ayni tespiti tekrarlayan bakanlığın, inşaatı neden önceden durdurmadığı da merak ediliyor.

 

Bakanlık Kazanın Saatini Bile Tutturamadı

 

İçişleri Bakanlığı ayrıca, dün saat 16.30’da gerçekleşen olayın, saat 17.20’de gerçekleştiğini duyurarak, ikinci bir skandala imza attı.

 

Bugün ve Şubat Ayında Yapılan Açıklamalar;

İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, yaşanan ‘iş kazası’ hakkında şunlar kaydedildi:

“Girne Amerikan Üniversitesi’nin Baştaşlar İnşaat Şti. Ltd. tarafından yapılmakta olan hastane inşaatında saat 17:20 sıralarında ilgili şirket adına ön izin müracaatı ile ülkemizde bulunan inşaat işçisi İsmail Akay çalıştığı esnada,  inşaatın doğu kısmında bulunan teleskop demirleri sökülürken dengesini kaybederek 3 metre 80 cm. yükseklikten düşmüştür.”

Çalışma Dairesi’nin, sözkonusu inşaatta yüksekte çalışanların emniyet kemeri takması ve açık kenarlara korkuluk takılması konularında tedbir alınmadığını saptadığı kaydedilen açıklamada, işveren hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtildi.

Şubat ayında yaşanan kaza üzerine ise şöyle denilmişti;

bakanlık şubat iş kazası raporu

 

Uyanın Artık! Çare Sendika!

Şubat ayında ölümlü ‘iş kazasının’ yaşandığı bir inşaatta 2 ay içerisinde böyle bir kazanın gerçekleşebiliyor olması, sorunun denetimlerle çözülemediğini, Bakanlığın denetimleri artıracak kapasitesinin bulunmadığını, ancak sendikalı işçilerin kendi haklarına sahip çıkabileceğini gözler önüne seriyor.

38 Paylaşımlar