Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın Kampanyası Büyüyor: Yasa Tasarısına Bir Destek de KTÖS’ten

Bağımsızlık Yolu ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin geçtiğimiz hafta basın toplantısı ile açıkladığı “10 veya Üzeri Kişinin Çalıştığı İş Yerlerinde Sendikasız Çalıştırılmayı” yasaklayacak yasa tasarısına Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası da destek belirtti.

KTÖS tarafından yapılan açıklama şöyle:

Siyasi istikrasızlığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin panzehiri örgütlü mücadeledir. Örgütlü mücadelenin temeli sendikalardır. Toplumun geniş kesiminin örgütlenebilmesi için sendikasız emekçi çalıştırılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Emekçilerin örgütlülüğü için toplumun tüm kesimlerinin elini taşın altına koyması ve siyaset üretenlerin gerekli yasaları hazırlaması toplumsal sorumluluğumuzdur.

Nasıl ki KTEZO, KTTO, KTSO’a vb. benzeri yapılara üye olmadan iş yeri açılamayacağı hükümse, nasıl ki KTMMOB’e veya benzeri örgütlere üye olmadan proje üretilemeyecek olması hükümse, herhangi bir emekçinin alanında örgütlü bir sendikaya üye olmadan çalıştırılamaması da hüküm olmalıdır.

Emekçilerin sendikalaşması toplumsal mücadelemize katkı koyacağı gibi, kaçak iş gücünü önleyecek, kölelik şartlarını ortadan kaldıracak ve vergi toplamayı da güçlendirecektir.

Bu anlamda sendikalaşmanın korkulacak bir şey olmadığını belirtir, bu konuda meclise taşınan yasa değişiklik önerisini desteklediğimizi ifade ederiz.

 

27 Paylaşımlar