İlayda’nın Babası: “Özel Sektördeki Bütün İşçiler Sendikalansın”

Girne dağ yolunda gerçekleşen “kazada” hayatını kaybeden öğrencilerden İlayda Öztürk’ün babası Salih Öztürk, bugün “kazanın” olduğu yerde yapılan anmada konuştu. Öztürk, kazanın, işçilerin sendikasız çalıştırılması ve bundan kaynaklı insanlık dışı mesai saatleri ile çalıştırılmalarından kaynaklandığına dikkat çekti.

“İş yerlerini mecbur edin; ‘Bu iş yerinde çalışan işçi sendikalaşacak'”

Öztürk, “Yapmanızı istediğim şey bütün özel sektördeki işçilerin sendikalaşmasıdır.  Esas işçilerdir! Evet bir işçi geldi çocukları bastı, o işçi uyuya kalmıştır. Sabahlara kada çalışmıştır. Gece çıkın dolaşın, sabaha kadar işletirler bu işçileri, sabah 7’de işbaşı yaparlar, akşam paydos saati belli değildir. Arkadaşım bana kendi ağzıyla söyledi, gözlerime biber sürerdim dedi, 4 gün eve gelmedi işlesin diye.. Salih Köroğlu’nun yanında işlerdi, Hüseyin Tüfekçi’nin yanında işlerdi. Ve bunlar hiç vergi ödemeden yapar bunları.. Devletten alırlar işleri, işçisini sendikasız çalıştırırlar. Bunlar gerçeklerdir arkadaşlar. Siz gidin iş yerlerine mecbur edin, “Bu iş yerinde çalışan işçi sendikalanacak”.. Ama ustası ne der gendine? “Hesabını kesin da gönderin bu adamı” der. Senin hesabını kesip da gönderen biri yoktur, çünkü sen sendikalısın..” ifadelerini kullandı.

“Bu yolu eninde sonunda kapatacağım, canım pahasına. Evladımın yanına gideceğim”

Öztürk daha sonra, “Daha çok şey gonuşacayım, yavaş yavaş.. Ama bu yolu kapatacayım bugünden itibaren! canım pahasına olsa bu yolu kapadacayım! Polis arkadaşlar da burda, görsünler, beni isterlersa şimdi içeri soksunlar. Kemal Dürüst’ün yanından geliyorum şu anda, ona söyledim, ben bu yolu eninde sonunda kapatacağım, canım pahasına. Evladımın yanına gideceğim” dedi.

(Video: Yenidüzen)