Öğretmene Maaş Tehditi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, hükümet saatleri geri almayınca çözüm diye ortaya atılan ancak halkın hayatında daha çok kaosa sebebiyet veren yeni mesai düzenlemesine uyulması için baskı yapmaya devam ediyor

Hükümetten Maaş Tehditi

Havadis Gazetesi’nin haberine göre; 8.30’a kadar iş yerleri ve sınıfları kilit altında tutan hükümet, uydurma uygulamasına uyulması için şimdi de maaş tehditi yöntemini izliyor.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, yeni mesai düzenlemesine uymayan öğretmenlerin tespiti için çalışmaların başlatıldığını ve maaşlarından kesileceğini, bu öğretmenlerin tespiti için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Malıye Bakanı Serdar Denktaş, Eğitim Bakanlığı’ndan rapor gelmesi halinde, kamuda belirlenen yeni mesai saatlerine uymayan öğretmenlerin maaşından kesinti yapılacağını söyledi. Eğitim Bakanlığı, kesintileri yapabilmek için okul müdürlerinden rapor beklediği öğrenildi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımayarak 08.00’da ders başı yapıp, kamuda belirlenen saatten önce okuldan ayrılan öğretmenlerin tespiti için çalışma başlatıldığını açıkladı. Berova, “Yasaları da göz önünde bulundurarak tavır belirleyeceğiz” dedi. Öte yandan bazı okullarda okul müdürlerinin hangi mesai saatlerine uyduğuna dair öğretmenlere rapor imzalatması da, böyle bir çalışma yapıldığı ihtimalini yükseltiyor.

Gökçebel: Kesinti Yasal Değil
KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkan öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılmasının ise yasal olmadığını belirtti.

 
Elcil: Bakanlık Eyleme Teşvik Ediyor
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, eylemlerinin yasal çerçevede olduğunu belirterek “verilemeyecek hesabımız yoktur” dedi.

 
Kesinti Yapmak İstedikleri Öğretmen Daha Fazla Mesai Yapıyor
Hükümet, sendikanın bakanlıkla imzaladığı akademik takvime sadık kalma eylemine katılan öğretmenlere “maaşınızı keseceğiz” şeklinde gözdağı vermek istiyor. Hükümetin bu tavrı bir yanda dururken, aslında bu eylemi uygulayan öğretmenler sabah 8’de okula gelerek erken saatlerde okula gelen öğrencilere göz kulak oluyorlar. Çıkış saatlerinde ise bakanlık otobüslere “geç gelin” talimatı verdiği için çocukları yalnız bırakmamak adına 12:40’da değil, 13:10’da okuldan ayrılarak aslında daha fazla mesai yapmış oluyor.

(Havadis/ADL)