İrlanda da Tüm Özel Hastahane ve Sağlık Kuruluşlarını Geçici Süreliğine Kamulaştırıyor: kktc Daha Neyi Bekliyor?

Geçtiğimiz Salı günü (26 Mart) İrlanda hükümeti, Koronavirüs salgını boyunca özel hastahanelerin, kamu sağlık sisteminin bir parçası olarak iş göreceklerini duyurdu.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, alınan bu kararla birlikte yaklaşık 2000 adet yatak kapasitesinin, dokuz labaratuvarın ve binlerce sağlık personelinin kamu sistemine dahil edileceğini dile getirdi.

İrlanda Sağlık Bakanı Simon Harris ise, açıklamasında, Covid-19 krizine karşı mücadelede “kamu ve özel ayrımına yer olmadığını” dile getirdi. Harris sözlerine “Elbette sağlık hizmeti ve tedaviler konusunda eşitlik olmalı.

Virüse kapılmış hastalar bedava tedavi görecekler ve her bir hasta, tek bir kamusal hastahane hizmetinin bir parçasıymışlar gibi eşit muamele görecekler. Kriz süresi boyunca Devlet, tüm özel hastahane binalarını ve özel sağlık kaynaklarını kontrolü altına alacak ve bunları halkımızın tamamının ortak yararı için yönetecek.” diye sürdürdü.

https://www.thejournal.ie/private-hospitals-ireland-coronavirus-5056334-Mar2020/?fbclid=IwAR1V3H4lKlv_WXlSoM7KDzPGdkfcsqNw7HAfRXzIwClmkcL-6GPZipHVnaM