İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET, KADER DEĞİL KATLİAM (FOTO HABER)

Türkiye’de Manisa Soma’da meydana gelen maden faciasının sorumlusu AKP’ye Kıbrıs’tan da tepki geldi.

DEV-İŞ , BKP, TDP, YKP, Baraka, DKB, Pir Sultan Abdal, UKÜ Öğrencileril, YDÜ Öğrenni İnsiyatifi, Mezopotamya Kültür Sanat Derneği’nin çağrısıyla Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanan kalabalık, TC Elçiliği’ne yürüdü. 

Elçilik önünde polis eylemcilere barikat kurarak Elçilik önüne yürünmesine izin vermedi.

Eylemciler burada ‘halka değil katillere barikat’ sloganını attı.

Eylemciler ayrıca sık sık ‘katil devlet hesap verecek’, ‘yaşasın halkların kardeşliği’, ‘her yer AKP her yer direniş’ şeklinde slogan attı.

Polis barikatının önünde Soma’da hayatını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunuldu.

Örgütler adına ortak açıklamayı okuyan Mustafa Keşzade “Yaşananlar bugün iş kazası ve hatta kader olarak adlandırılmaya çalışılmakta, buradan duyurmak istiyoruz ki bu yaşananlar iş kazası veya kader değildir; hazırlanılmış bir katliamdır” ifadelerini kullandı.

 Eyleme devam…

Basın açıklamasının okunmasının ardından eylemciler yarın saat 19:00’a yeni ve kitlesel bir eylem çağrısı yaparak dağıldılar.

 

Basın açıklamasını tam metni şöyle:

 

 

 

İŞ KAZASI DEĞİL KATLİAM

Dün Türkiye’de Soma Maden İşletmeleri’nde gerçekleşen patlama sonucunda 200’ü aşkın işçi hayatını kaybetti. Daha fazla işçi ise yaralandı. Maalesef hala kötü haberler gelmeye devam ediyor. Öncelikle hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ve dostlarına baş sağlığı dileklerimizi iletmek istiyoruz. Acınız acımızdır.

Yaşananlar bugün iş kazası ve hatta kader olarak adlandırılmaya çalışılmakta, buradan duyurmak istiyoruz ki bu yaşananlar iş kazası veya kader değildir; hazırlanılmış bir katliamdır.

Kar amacı ile kapasitesinin kat ve kat üstünde işçi çalıştıran, iş güvencesi namına hiç bir önlem almadan uzun çalışma saatleriyle işçileri madenlere kapatan sermayedarlar ve bu durumun zeminini hazırlayan devlet , işçilerin ekmek kapılarını mezara dönüştürmüştür.  Onlar bu katliamın sorumlusu katillerdir.

Özelleştirmeler ve taşeronlaştırma politikaları bu cinayetlerin kaynağıdır. Kıbrıs’ın kuzeyinde de bu politikalar işçilerin hayatları ile oynamaktadır. Geçtiğimiz günlerde taşocaklarında iş güvenliğinden yoksun çalıştırma sonucu yaşanan iş cinayetinin ardından, 3 taşeron çalışan işçinin ağır yaralanması ile sonuçlanan inşaat faciası aynı politakların sonucudur.

Türkiye’deki işçi katliamının acısını bizler de hissediyoruz ve mücadeleleri ile dayanışıyoruz. Yerli egemenleri ise adamızda iş güvenliği ve taşeronlaşmaya karşı acil önlemler almaya çağırıyoruz.

DEV-İŞ , BKP, TDP, YKP, Baraka, DKB, Pir Sultan Abdal, Mezopotamya Kültür Sanat Derneği, YDÜ Öğrenci İnsiyatifi ve UKU Öğrencileri

DSC_0664 DSC_0676 DSC_0689 DSC_0696 DSC_0702 DSC_0708 DSC_0712 DSC_0718 DSC_0730 ok

 

106 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply