YORGANCIOĞLU KATLİAMIN SUÇ ORTAKLARINA BAŞ SAĞLIĞI DİLEDİ!

 

Kamu eliyle üretim yapılan ocakları özel sektöre devreden, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 176 numaralı “Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi”ni yıllardır imzalamayan, bakanlık yönetmeliğini değiştirerek ağır ve tehlikeli işlerde çalışma yaşını 16’ya indiren, katillerin, sermaye suç ortaklarının da TC devleti olduğu bu katliamda, kktc başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye hükümetine başsağlığı diledi.

 Bakanlar kurulu öncesi açıklama…

Başbakan Yorgancıoğlu, bugün saat 11.00’de toplanan bakanlar kurulu öncesi basına konuştu. Yorgancıoğlu toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Manisa iline bağlı Soma ilçesinde meydana gelen, yüzlerce işçinin yaşamını yitirdiği ve ölen işçilerin sayısının arttığı katliamla ilgili açıklama yaptı.  Yorgancıoğlu, yaşanan olayın Kıbrıs Türk halkını da üzüntüye boğduğunu belirterek, Türkiye Hükümeti’ne başsağlığı, ölenlere tanrıdan rahmet ve ailelerine de sabırlar diledi.

Erdoğan “kader” demişti…

TC başbakanı Erdoğan, 2010 yılında Zonguldak’ta bir madende meydana gelen grizu patlamasında 30 madencinin göçük altında kalarak can vermesinin ardından yaşanan bu iş cinayetine de “kader”demiş, konuşması sırasında kendisini protesto eden madenci yakınlarına da sert tepki göstererek “edepsiz” diyerek hakaret etmişti.

 Soma’da ne oldu?

manset-maden

Türkiye’nin, Manisa iline bağlı Soma ilçesindeki madende dün gece bir katliam yaşandı.  Yüzlerce ölü var, sayısı sürekli artıyor. 700′e yakın işçinin göçük altında kaldığı bilgisi geliyor. Türkiye’deki sendikalardan DİSK KESK, TTB, TMMOB yarın tüm gün iş bırakacağını açıklarken, Türk-İş, 1 hafta boyunca her gün 3 dakika iş bırakıyor. 

75 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply