İş Kazası mı, Cinayete Teşebbüs mü?: Güvenlik İçin Spor Şapka!

Geçtiğimiz günlerde Gönyeli’deki bir inşaatta güvenlik önlemi alınmadan işçilerin çalıştırıldığını ortaya koyan haberin ardından, bahsi geçen inşaatta güvenlik önlemi olarak işçilere sarı spor şapka ve fosforlu yelek giydirildi

Ekran Resmi 2017-01-18 09.48.14

Kıbrıs Gazetesi’nden Ali Cansu’nun haberine göre; Gönyeli’deki Tatlısu Sokak’ta inşaatı devam eden dört katlı binada inşaat işçilerinin güvenlik önlemleri sağlanmadan çalıştırılmasının basına yansımasının ardından, bahsi geçen inşaatta çalışan işçilere, başlarını korumak için baret giydirilip, yüksek yerlerden düşmelerini önlemek için bağlanmalarını sağlayacak ekipman sağlamak yerine, sadece sarı spor şapka ve karanlıkta fark edilmeyi sağlayan fosforlu yelek giydirildi.

(Kıbrıs)

6 Metre Yükseklikten Düşmüştü          

Geçtiğimiz günlerde bir inşaat işçisi, çalıştığı inşaatın birinci katında kalıp söktüğü esnada dengesini kaybederek yaklaşık 6 metre yükseklikten toprak zemine düşmüştü.

 Patronun Karı İçin Göz Yumuluyor

 kktc Cumhuriyet Meclisi’nden 2008’de oybirliğiyle geçen 35/2008 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”(İSG), kktc sınırları içerisinde bulunan kamu ve özel sektöre ait her türlü iş, işyeri ve işvereni kapsıyor ama bu kurallara sermayenin karı uğruna uyulmamasına göz yumuluyor. Bu da iş ve işçi güvenliğinin devletin eline bırakılamayacağını gözler önüne seriyor. İşçilerin her türlü güvenlik ve güvencesini sağlayabilecek tek yolun, işçilerin kendi çalışma koşullarının yine işçiler tarafından denetlenebilmeşini sağlayacak olan özel sektörde sendikalaşma olduğu açıkça görülüyor.

 Sendikasız Çalıştırılmayı Yasaklayan Tasarı Mecliste Ama…

Yaşanan tüm iş cinayeti teşebbüslerine patronların karı uğruna göz yuman hükümetler, ilgili yasa mecliste durmasına rağmen, sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasının önünü açacak yasal düzenlemeyi yapmamakta ısrar ediyorlar.

Fotoğraf: (Kıbrıs)

 

 

 

22 Paylaşımlar