Syspirosi Atakton: “Kıbrıs’ta Barış ve Yeniden Birleşme İçin Sokaktaki Mücadelemizi Yoğunlaştıracağız”

Kıbrıs’ın güneyinde faaliyet gösteren Syspirosi Atakton, geçtiğimiz hafta Çetinkaya Sahası’nda gerçekleşen liderlere destek etkinliğinin son bölümünde faşistlerin ara bölgeye geçme girişimini bir bildiri yayınlayarak kınadı.

10 Ocak’ta gerçekleşen iki toplumlu etkinliğin sonunda, kitlenin dağılmaya başladığı sırada siyah giysili ve maskeli bir grup faşist, ellerinde Yunanistan bayraklarıyla sınıra dayanmıştı.

Syspirosi Atakton’dan yapılan açıklama şöyle:

KORKMUYORUZ!

Geçen salı, Çetinkaya’nın futbol sahasında gerçekleşen iki toplumlu yeniden birleşme etkinliğinin ardından, katılımcılar alanı terkederken, sınırda, polis koruması altında, küçük, zavallı faşist bir grup belirdi. Yüzlerini maskelerle örtmüş, ellerinde Yunan bayrağı taşıyan faşitsler, kendilerinin “büyük ayrılık” tezini paylaşmayan alandaki herkese sözlü olarak saldırdılar ve yaklaşık 30 dakikalik anlamsız bir gösterişten sonra bulundukları yerden ayrıldılar.

İçeriği şarkı ve şiirler olan bu barış etkinliğinin hedef tahtasına oturtulacak kadar nefret uyandırıcı bulunması epey ilginç. Varlıkları bizi elbette ki şaşırtmadı. Faşistlerin böyle numaralarla toplumun genelini terörize etmeye çalışması kendilerinden beklenen bir şey. Zira bu olay tek de değildir. Bu iki toplumlu etkinlik günü APOEL taraftar kulübünün önünden geçen Kıbrıslı Türklere Ay Demet (Ayios Dometios) geçiş noktasında gerçekleştirilen saldırı ve yine geçtiğimiz Salı günü Limasol’da PEO ve EDON binalarının duvarlarına yazılan hakaretler ve imlası dahi yanlış olan sloganlar da sözkonusu etkinlikten hemen önce gerçekleşen bir dizi faşist saldırı olarak kayıtlara geçmiştir.

Açıktır ki, toplum, faşistlerin saklandıkları yerlerden çıkmalarına izin vermeye devam ederse, faşistler insanları terörize eden saldırılarının yoğunluğunu artıracaktır. Bizim için, önem gösterilmesi gereken nokta tam da budur: Toplumu terörize etmelerine izin vermemek. Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve barış için sokakta verdiğimiz mücadeleyi yoğunlaştıracağız.

Çeviren: Şenel Kim

Orjinal metin:

We Are Not Afraid!

32 Paylaşımlar