İşçi Filmleri Festivali’nde İki Şehirde Aynı Anda Gösterim

İşçi Filmleri Festivali devam ediyor. Festivalde yarın iki film ayni anda iki farklı şehirde gösterimde olacak.

8. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali 12 Aralık akşamı Cennetin Düşüşü isimli belgeseli izleyici ile buluşturdu. Gönyeli Belediyesi’nde gerçekleştirilen gösterimde Haziran 2013’te yaşananlar birkez daha farklı açılardan izlendi. Hiçbir zaman unutmamak ve unutturmamak gereken bu zulmü birkez daha en derinden hisseden katılımcılar, bir sonra filmde görüşmek üzere salondan ayrıldılar.

Aynı Anda İki Şehirde Gösterim Olacak

14 Aralık Pazartesi akşamı saat 19.30’da Gönyeli Belediyesi’nde “Hasta”

TIP-İŞ’in sunuşuyla gerçekleştirilecek olan gösterime katılım diğer tüm filmlere olduğu gibi biletsiz ve ücretsiz. Belgeselin konusu ise şöyle:

Micheal Moore’un yazıp yönettiği ve aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği film,, ABD’deki sağlık sistemini ekleştirmektedir. ABD’deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kar peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirket çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinirken ABD’deki sağlık sistemini, İngiltere, Kanada ve Küba’da uygulanan kar amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar.

İşçi Filmleri Festivali İki Şehirde Aynı Anda Gösterimde

14 Aralık Pazartesi akşamı saat 19.30’da Güzelyurt (Omorfo) GÜKAD Lokalinde “Özgürlük Dansı”

Festival gönüllülerinin sunuşuyla gerçekleştirilecek olan gösterim, izleyicileri Ken Loach ile buluşturuyor. 1932’de Jimmy Gralton ABD’de geçirdği 10 yılın ardından İrlşanda’ya dönmektedir. İç savaş biteli 10 yıl olmuştur ve İrlanda’da yeni bir hükümet iktidardadır. Jimmy, kasabada herkesin rahatça gidebileceği, genç insanların dans etmek, sohbet etmek ve çalışmak için buluştukları bir halk salonunu yeniden açmaya karar verir. Fakat Jimmy’nin giderek artan etkisi ve radikal düşünceleri kasabadaki herkesi memnun etmemektedir.

19 Paylaşımlar