IŞİD’DEN NASIL KURTULURUZ?-Mustafa Keleşzade

Suruç, Ankara, Beyrut ve son olarak Paris; IŞİD’in saldırıları artık Irak ve Suriye’nin sınırlarını aşmış durumda. Paris katliamı sonrası açıklama yapan IŞİD’cinin de söylediği gibi Londra’da, Berlin’de, New York’ta ya da Moskova’da olmanız fark etmez, “markete giderken dahi kendinizi güvende hissetmeyeceksiniz”. Küreselleşen dünya, küreselleşen savaş, küreselleşen terör!
Paris saldırısı ve mültecilerin Avrupa’da zengin mahallelerde belirmesi ile Irak ve Suriye’de insanların her gün yaşadığı korku artık G 20 ülkelerinin insanlarınca da hissedilmeye başlandı. Hal böyle olunca da “terör nasıl biter, IŞİD’den nasıl kurtuluruz” konuşulmaya başlandı.
Tayyip “ben adam toplar girer dağıtırım onları” diyor, Rusya “ben Esad ve Hizbullah ile üzerindeyim zaten, o işi bende rahat olun” diyor, Fransa katliam sonrası “uçak gemimi Ortadoğu’ya gönderiyorum yiyeceğim la sizi” diyor, birisi havadan, öbürü karadan diyor.
Öncelikle şunu söyleyeyim tarih yalan söylemez, meselenin bu şekilde çözülmesi biraz zor. Hali hazırda savaş uçağı olan tüm AB ülkeleri, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, ABD, Rusya, Çin ve sanırım Hindistan Suriye’de IŞİD’i vuruyor. Kara harekâtı ise yakın zamanda Afganistan ve Irak’ta gerçekleşmişti. Sanırım sonuçların ne denli başarılı olabileceğini herkes kavramıştır.
Meseleyi çözmek için önce böylesi cani bir organizasyonun nasıl oluşup, destek toplayabildiğine dair olasılıkları bir değerlendirelim.
IŞİD nasıl oldu?
a) Uzaydan geldiler
b) Ortadoğu psikopatları ile ünlüdür.
c) İsrail yapmıştır.
d) Geri bırakılmış ülkelerin, ezilmiş insanlarının öfkelerinden oluşmuştur.
ABD ‘a’ şıkkını, Avrupa ülkeleri ‘b’ şıkkını, zengin Müslüman ülkeler ise ‘c’ şıkkını mantıklı bulup araştırmak isteyebilir. Ben ise ‘d’ şıkkının doğru olduğunu düşünüyorum. Yıllardır bir diktatörden, öbürüne ezilen, petrol fışkıran ülkelerde aç yaşayan, temel eğitim almak yerine, çocuk yaşta eline kalaşnikof alıp cehaletinin daim olması için nöbet bekleyen insanlar IŞİD oldu.
G 20 ülkeleri sistemin eşitsizliklerine karşı olan komünistleri, aydınları ve tüm ilericileri teröristlikle suçlamakla meşgul olduklarından ve hatta IŞİD benzeri dine yaslanan yapıları kendi “teröristlerini” bastırmak için kullanıldıklarından tehlikeyi fark edemediler. Böylece IŞİD oldu.
IŞİD’den nasıl mı kurtuluruz, ben söylesem dinlemezsiniz eminim, gelin Koç Holding’den Ali Koç’u dinleyelim; ne demiş “gerçek sorun kapitalizmdir, kapitalizm ortadan kalkmadan sorunlar çözülemez” demiş Koç.
IŞİD’i yaradan koşulları ortadan kaldırmadan terörü bitiremezsin. IŞİD’i besleyen şey küresel eşitsiz gelir dağılımı, bunun da sorumlusu G 20. Fransa devleti Fransa’daki katliamdan, Türkiye devleti Türkiye’deki katliamdan sorumludur. IŞİD’i ortadan kaldırmak istiyorsak, bunun için en önemli adım kendi ülkemizde kapitalist yapıyı alaşağı etmektir. Yoksa cehalet havadan yağdırılan bombalardan, kıtalar arası füzelerden ölmez, bilakis ondan beslenmiştir, beslenir.

Mustafa Keleşzade
Bağımsızlık Yolu

40 Paylaşımlar