İspanya’da kadınlar sokakta: ‘Şiddetinize karşılık vereceğiz’

İspanya’da binlerce kadın “Şiddetinize karşılık vereceğiz” diyerek sokağa çıktı, kadına yönelik cinsel saldırılara ve cinsiyet ayrımcılığı karşıtı hareketin suçlulaştırılmasına karşı yürüdü

İspanya’da 250 farklı örgütün desteklediği ve “Şiddetinize karşılık vereceğiz” sloganı altında 9 Nisan’da düzenlenen yürüyüşe binlerce kadın katıldı. Sabahın erken saatlerinde Vitoria sokaklarını dolduran feministler, “Şiddetinize karşılık vereceğiz” sloganı altında buluştu, Bilbao Meydanı’ndan Virgen Blanca’ya kadar yürüdü. Yürüyüşe Bask bölgesinin yanı sıra Tolosa, Durango ve Barcelona, Madrid gibi büyük şehirlerden de katılım sağlandı. Yürüyüşe İngiltere, Hollanda ve Latin Amerika ülkelerinden de destek verildi.

Kadınlar cinsel saldırılara, cinsiyet ayrımcılığı karşıtı hareketin suçlulaştırılmasına ve şiddetin toplumsal olarak teşvik edilmesine karşı yürüdüler. LAB Sendikası Genel Sekreteri Ainhoa Etxaide, “Biz kadınların özgür olmasını ve önleyici politikaların hayata geçmesini istiyoruz” dedi.

ispnaya-kadin-eylem

Eylem sırasında Vitoria sokaklarında 12 bin kişi yürürken, yürüyüşün çıkış noktası lezbiyen kadınlar, göçmenler, mülteciler gibi şiddete uğrayan kesimlerin durumuna dikkat çekmekti. Feminist hareket son dönemde Vitoria sokaklarında artan şoven şiddetin, yolculuklar ve konserler boyunca devam ettiğini belirtti.

27 Paylaşımlar