Japonya’yı Oluşturan Adalardan Hokkaido’da İkinci Dalga Duyurusu

JapanTimes

Hokkaido, Koronavirüs enfeksiyonlarının ‘ikinci dalgası’ arasında yeni acil durum ilan etti.

Hokkaido, koronavirüs enfeksiyonlarının hızında bir artış gördükten sonra Şubat ayının sonlarında yayınlanan bir raporun ardından Pazar günü yeni bir acil durum bildirisi yayınladı.

Tokyo’da, başkent ve altı vilayetin merkezi hükümet tarafından ilan edilen olağanüstü hal altında ilk hafta sonunu geçirmesi nedeniyle toplam virüs enfeksiyonu sayısı 2.000’i aştı.

Büyükşehir hükümeti, Tokyo’da 166 yeni koronavirüs vakasının doğrulandığını ve toplamın 2.068’e ulaştığını söyledi. Cumartesi günü, 197 yeni koronavirüs vakası dört gün üst üste gelerek rekor bir artış kaydedildi.

Pandeminin daha da yükselmesini önlemek amacıyla 7 Nisan’da Başbakan Shinzo Abe, Tokyo, Chiba, Kanagawa ve Saitama, Osaka, Hyogo ve Fukuoka için bir aylık olağanüstü hal ilan etti.

Cumartesi günü, 47 ilçenin valilerine, sakinlerinden küme enfeksiyonlarını önlemek için gece kulüplerini, barlarını ve yoğun şehir merkezlerini ziyaret etmekten kaçınmalarını istemelerini istedi.

Hokkaido, devletin acil durum ilanında yer almazken, valilik hükümeti ve valilik başkenti Sapporo belediye hükümeti, üst üste beş gün boyunca enfeksiyonlarda çift haneli artış raporları sonrasında ortak bir acil durum bildirisi yayınladı.

Hokkaido Valisi Naomichi Suzuki, gazetecilere verdiği demeçte, vatandaşlardan zorunlu olmayan geziler yapmaktan kaçınmalarını isterken “koronavirüs enfeksiyonlarının yayılmasında ikinci bir dalga kriziyle karşı karşıyayız” dedi.

Hokkaido, hükümetin önünde 28 Şubat’ta kendi olağanüstü halini ilan etti ve 19 Mart’ta koronavirüs yayılımının, hem Japon hem de yabancı turistler için popüler bir bölge olan valilikte azaldığını belirten işaretleri kaldırdı.

Sapporo’daki okullar 6 Nisan’dan bu yana kademeli olarak derslere yeniden başlamış, 14 Nisan-6 Mayıs tarihleri ​​arasında tekrar kapatılması planlanmıştır. Valilik, sakinlerinden ayrıca Sapporo ya da eyaletin olağanüstü hal bildirimi kapsamındaki bölgelere seyahat etmemeleri istedi.

Bu arada Chiba Gov. Kensaku Morita, valilik sinema komplekslerinin ve diğer eğlence tesislerinin Pazartesi gece yarısı geçerli olmak üzere kapatılmasını isteyerek, restorant ve barların iş saatlerini kısaltmasını talep etti.

Vali başlangıçta eğlence tesislerini kapatmak konusunda isteksiz olsa da, Tokyo’nun ve hükümetin acil durumunun kapsadığı komşu Kanagawa ve Saitama vilayetleriyle adım adım hareket etmeye karar verdi.

Ülke çapında enfeksiyon vakaları, Şubat ayında Tokyo yakınlarındaki karantinaya alınan bir kruvaziyer gemisi olan Diamond Princess’den yaklaşık 700’ü de dahil olmak üzere 8.000’in üzerine çıktı.

6 Paylaşımlar