K-PET İşçilerinin Süresiz Grevi 2. Gününde: Patron TİS İçin Maaş İndirimi Şartı Öne Sürüyor

DEV-İŞ’e bağlı PETROL-İŞ’in, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin patronun tutumu nedeniyle çıkmaza girmesiyle K-PET’te ve Ercan’da başlattığı süresiz grev 2. gününde.

PETROL-İŞ Başkanı Gökay Taygun’un yaptığı açıklamada, patronun kar hırsının yürürlükte olan TİS’in içini boşaltma girişimleri ile bütünleşmesinden dolayı Eylül 2019’da bildirimini yaptıkları süresiz grevi başlattıklarını belirtti.

Patron İstihdam ve TİS’i Hakları Ortadan Kaldırma Şartına Bağlamak İstiyor

Açıklamada, K-PET’in özelleştirildiği günden itibaren, birçok emekli vermiş olmasına rağmen, tek bir istihdam dahi yapılmadığı vurgulanırken,
bazı bölümlerde çalışanların vardiya değişimi ve mesai saatinin bir birine karıştığının altı çizildi.

Ayrıca patronun yapılması kaçınılmaz olan istihdamları ve yeni TİS onayını hem maaşlarda indirim yapılmasına hem de birçok sosyal hakkın ortadan kaldırılması şartına bağlayarak sendikaya şantaj yapmaya çalıştığı vurgulandı.

Seyis: Devlet Kendi Sorumluluğundan Kaçıyor

Dev-İş Genel Eski Başkanı Mehmet Seyis de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, K-PET’te devletin %10’luk hissesi olmasının alınacak kararlarda büyük önem taşıdığını ancak devletin kendi sorumluluğundan kaçtığını belirtti.

“K-PET Yerli Sermayeye Bedavaya Verildi”

Ayrıca Seyis, “K-PET şirketinin %90 hissesi 2011 yılında hemen hemen bedava ilk kez yerli sermayeye verildi. Biçilen fiyatın yarısından fazlası eldeki stoklar ve demirbaşların değeri idi. Dışta dönen nakit alacaklar ve eldeki miktarlar dahil devredildi.” ifadelerini kullandı.

Sendikasız İşyerlerindeki Gibi Sömürüyü Artırmak İstiyorlar

Öte yandan Seyis, özelleştirilen ve yıllık 25-30 milyon net karla çalışan K-PET’te patronların sendikasız diğer işyerlerinde olduğu gibi davranıp, çalışma koşullarını, ücret politikalarını burada da gerçekleştirme isteklerini hayata geçirmek istediklerini vurguladı.

Petrol-İş’in açıklaması şöyle:

K-Pet’de Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonuca varmamasından dolayı süresiz grevdeyiz. Grevimiz bu sabah başladı.
DEV-İŞ Federasyonuna bağlı Petrol-iş Sendikası 05/09/2019 tarihinde örgütlü olduğu Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET)’e gerekçeleri ile birlikte süresiz grev bildirimini yapmıştı. Sorunların aşılabilmesi adına iki ayı aşkın bir süredir, sendikanın özverili tutumu ve yapıcı önerileri ne yazık ki işveren tarafından karşılık bulmamıştır.
İşverenin kar hırsı, yürürlükte olan TİS’in içini boşaltma girişimleri ile bütünleşmiştir. Özelleştirildiği günden itibaren, birçok emekli vermiş olmasına rağmen, tek bir istihdam dahi yapılmamıştır.
Bugün geldiğimiz noktada, bazı bölümlerde çalışanların vardiya değişimi ve mesai saati bir birine karışmıştır. İşveren ise kendi şirketine yapılması kaçınılmaz olan istihdamları ve yeni TİS onayını hem maaşlarda indirim yapılmasına hem de birçok sosyal hakkın ortadan kaldırılmasına bağlayarak sendikamıza şantaj yapmaktadır. Bilinmesi gereken çalışanların köle olmadığı ve ne DEV-İŞ ne de bağlı hiçbir sendikasının şantajlara boyun eğmeyeceğidir.
DEV-İŞ’e bağlı Petrol-İş bugün saat 08:00 itibarı ile Kıbrıs Türk Petrollerinde ve ErcanHava Limanında süresiz greve başlamıştır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


68 Paylaşımlar