Kadin Eğitimi Kolektifi “Ev İçi Emek Ve Ötesi” Semineriyle Çalışmalarına Devam Ediyor

Yaz dönemi programı çerçevesinde seminerler dizisi ve drama atölyelerine Lefkoşa’da devam eden Kadın Eğitimi Kolektifi, 31 Temmuz Pazartesi akşamı saat 19.30’da “Ev İçi Emek ve Ötesi” konulu seminer düzenliyor. Baraka Kültür Merkezi’nin Kızılbaş’taki lokalinde gerçekleşecek etkinlik ücretsiz ve halka açık olacak.

Bir saatlik slaytlı sunumda önce genel anlamda emekten bahsedildikten sonra kadının görünmez emeği; bu emeğin üretkenliği ve toplumdaki yeri; ev ve iş yaşamındaki kadın emeğinin önemi; ev emekçisi olan veya ücretli bir işte çalışan kadın emekçilerin hakları gibi  konular ele alınacak. Ardından Augusto Boal’ın Ezilenlerin Tiyatrosu kuramından yola çıkılarak hazırlanan ve katılımcıların da aktif rol alacağı drama atölyesi ile seminer konuları pekiştirilecek.

Toplam altı seminerlik bir çalışmadan oluşan program dahilinde geçtiğimiz haftalarda “Feminizm ve Toplumsal Cinsiyet”, “Kıbrıs’ta Kadın Hareketi” ve “Kadına Yönelik Şiddet” konuları ele alınmış ve ilgi ile takip edilmişti. 31 Temmuz Pazartesi “Ev İçi Emek ve Ötesi” seminerinin ardından ise 7 Ağustos Pazartesi “Medya ve Kadın”, 8 Ağustos Salı “Beden Politikaları” konulu seminerler gerçekleştirilecek. Tüm etkinlikler, katılıma açık olarak Baraka lokalinde yer alacak ve 19.30’da başlayacak.