Kadına Şiddet ve Sığınma Evi Deneyimleri Konuşuldu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı, Belediye Emekçileri Sendikası ve Baraka Kültür Merkezi’nin birlikte gerçekleştirdiği bir söyleşi ile “Kadına Yönelik Şiddet ve Sığınma Evi Deneyimleri” konuşuldu.

Kadınlar Devletten Alacaklı

19 Kasım Cumartesi günü BES lokalinde gerçekleştirilen söyleşide öncelikle dünyadaki farklı sığınma evi modellerinden bahsedildi.

İlk sığınma evinin tarihinden ve gelişmiş ülkelerde dahi kadına şiddet olduğu için sığınma evleri açıldığından bahsedilirken, ülkemizde de sığınma evinin acil bir ihtiyaç olduğu vurgulandı. Ayrıca ülkemizde kadına yönelik şiddetle ilgili veriler ve hukuksal metinler konusunda bilgiler verildi. Kadına karşı ayrımcılığın yasaklandığı ve devletin şiddeti önlemekle yükümlü olduğu uluslararası sözleşmelere taraf olunmasına karşın şiddetin artarak devam ettiği, yasalardan ve yaşamdan örneklerle açıklandı. Konuşmada kadınların, devletten alacaklı olduğu da vurgulandı.
Şiddet Gördükleri Yere Dönmesinler Diye…

Ülkemizdeki SORÖV’ün kuruluş amaçlarının, tarihçesinin ve sadece kadınları değil tüm risk gruplarını kapsayan faaliyetlerinin anlatılmasından sonra beş yıllık sığınma evi deneyimlerinin detayları da paylaşıldı.
Vakfın danışmanlık yaptığı şiddete uğrayan kadınları, şiddet gördükleri eve geri göndermemek adına sığınma evini açıldığı vurgulandı.

Devlet Köstek Oluyor

Kadınların çocukları ile barınmalarının yanı sıra psikolojik ve hukuksal destekle, ayrıca eğitim ve sosyal faaliyetler ile desteklenmeye çalışıldığının anlatıldığı söyleşide, çeşitli örgütlerin destek olduğu ancak devletin köstek olduğu vurgulandı. Güvenlik, sağlık, eğitim gibi sorunlar karşısında devlet kurumlarının duyarsızlığından ve yetersizliğinden de söz edilirken, sığıma evinde devletin ve sosyal hizmetlerin mutlaka işin içinde olması gerektiğini vurgulandı ve sadece bir merkezde değil her bölgede birer sığınma evi açılması gerektiğinin altı çizildi. Sunumların ardından dinleyiciler de soru ve yorumları ile söyleşiye katkı koydular.

kadina-s%cc%a7iddet-ve-sig%cc%86inma-evi-deneyimleri-2

25 Paylaşımlar