Kalyoncu Özel Okullara Yalvardı: Biz Yapamadık Bari Siz Yapın!

ADL ÖZEL

Başbakan Kalyoncu, TED yöneticilerini kabul ettiği görüşmede Devlet okullarındaki eğitim standartının giderek düşmekte olduğunu belirterek TED yöneticilerinden kktcdeki öğrencileri en iyi bilgi donanımıyla yetiştirmelerini istedi.

Geçmiş yıllarda devlet okullarından mezun gençlerin hiçbir ekstra ders almadan Türkiye’deki üniversiteleri kazanabildiğini söyleyen Kalyoncu, şimdi ise sadece özel kolej ve özel okullardan mezun öğrencilerin bu başarıyı gösterebildiklerine işaret etti.

Bir ‘Devlet’ Düşünün.. Başbakanına Göre Kamusal Eğitim “Mahkumiyet”

Devlet okullarındaki öğrencilerin nispeten düşük gelir grubuna bağlı ailelerin çocukları olduğunu söyleyen Kalyoncu, bu öğrencilerin “Mahkumiyet” yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

Başbakan Kalyoncu devlet okullarından bu kadar şikayet ederken özel okullara ve devlet okullarına ne kadar bütçe ayrıldığından ise bahsetmedi. Bilindiği gibi özel okullara (vergi indirimi gibi) her türlü katkı ve destekte bulunulurken, devlet okullarına kaynak yok diyerek ücretsiz olması gereken kitaplar dahi sağlanamıyor. Okullarda kağıt, temizlik malzemesi, yardımcı öğretmen vb. harcamalar okul aile birlikleri vasıtasıyla velilerden toplanarak karşılanıyor.