CTP Sağlıkta Anayasayı İhlal Ediyor: Amaç Örgütlü Mücadelenin Önüne Geçmek

ADL ÖZEL

KTAMS, CTP bünyesindeki Sağlık Bakanlığı’nın, asıl ve sürekli kamu hizmetleri için taşeron hizmet almakla hem anayasayı ihlal ederek suç işlediğini, hem de örgütlü mücadelenin önüne geçmeye çalıştığını açıkladı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, sağlıktaki sıkıntılara dikkat çekmek üzere uyarı grevi yaptı. Basın bildirisinde sağlık hizmetinde görev yapan kamu çalışanlarının özverili çalışmalarına rağmen, personel eksikliği ve özlük hakları ile çalışma şartlarının kötü olmasından ötürü karşılaştığı sorunlara dikkat çekildi. Eylemde okunan basın bildirisinde, sağlıktaki acil sorunlar sıralanırken, Sağlık Bakanlığı’nın taşeron şirketlerle yaptığı ortaklığın anayasal suç olduğu da vurgulandı.

KTAMS’ın açıklamasında, sağlıktaki sorunlar hükümete bir çok kez iletilmesine rağmen hiçbir çözüm üretilmediği, sorunların büyümesine seyirci kalındığına vurgu yapıldı.

CTP bünyesindeki Sağlık Bakanlığı ve CTP-UBP Hükümeti’ne seslenen KTAMS’ın açıklamasında, “sağlıktaki sorunlar hükümete bir çok kez iletilmesine rağmen hiçbir çözüm üretilmediği, sorunların büyümesine seyirci kalındığı” belirtildi.

Acil Çözüm Bekleyen Sorunlar Sıralandı

KTAMS bildirisinde acil sorunlar sıralanırken, dünya ortalamasında her hemşireye 5, ülkemizde ise her hemşireye 12 hasta düşmekte olduğu açıklandı. Teşkilat yasasının tamamlanmaması, ve varolan kadroların da doldurulmaması nedeniyle ciddi personel sıkıntısı yaşandığına vurgu yapıldı.

Doktor, Psikolog, Psikiyatrist, Diyetisyen, Fizyoterapist, Laboratuvar personeli, Eczacı, teknisyen ve idari personel ihtiyacının ciddi anlamda hissedildiği hastanede, yaklaşık 10 yıldır hiçbir münhal ilan edilmediği ve personel ihtiyacının hat safhaya ulaştığı belirtildi.

12404338_1022174597842136_1591889224_n

CTP’nin Sağlık Bakanlığı, Taşeron Konusunda Anayasal Suç İşliyor

KTAMS’ın açıklamasında, Anayasanın 120. maddesine göre, “Devletin genel yönetim ilkelerine göre yürütmekle yükümlü olduğu olduğu kamu hizmetlerinin gerektirdiği asıl ve sürekli görevler, kamu görevlileri eliyle yürütülür” denmesine karşın, CTP’li Sağlık Bakanlığınca hastanelerde ve bakanlıklarda muhasebe, arşiv, kayıt vb asıl ve sürekli kamu hizmetlerinin taşeron temizlik şirketi bünyesinde temizlik işi yapmak üzere istihdam edilen kişilere yaptırıldığı, ve anayasal suç işlediği vurgulandı.

Kamusal Hizmetlere Kaynak Yok, Taşeron Hizmete Para Çok

Ülkede kamusal hizmetlerde yaşanan eksikliklere yönelik çözüm üretmek yerine ”para yok” mazaretini sunarak kamusal olanın tamamen çökmesini bekleyen sermaye güdümlü CTP, 2016 bütçesinde taşeron hizmet alımı kalemlerini ise artırdı. KTAMS’ın açıklamasının devamında “Anayasal olarak işlenen bu suçu bir çok kez yetkili makamlara dile getirmemize rağmen hiçbir çözüm üretilmemiş, tam aksine 2016 bütçesinde taşeron hizmet alımı kalemleri artırılmıştır” dendi.

CTP’nin Amacı Örgütlü Mücadeleyi Önlemek

KTAMS’ın bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “Sendikamız KTAMS, münhal ilan edip kadro açmayarak, örgütlü bir mücadeleyi önlemek adına taşeron şirket aracılığı ile asıl ve sürekli kamu hizmetlerinin yürütülmesine karşı sonuna kadar direnecek, ve bu hizmetlerin münhal ilan edilerek herkesin eşit bir şekilde başvurma hakkının olacağı sınav sonrası, başarılı olanlar tarafından yürütülmesi için gerekli mücadeleyi gösterecektir.”

KTAMS’ın basın bildirisinde yer alan acil sorunların tamamı şöyle:

ktams 2

ktams bildiri 1

99 Paylaşımlar