Kalyoncu: “Sözlerim yanlış anlaşıldı”

Başbakan Ömer Kalyoncu, dün TED yöneticilerine devlet okullarının durumundan yakınmasının ve onlardan çocukları en iyi şekilde yetiştirmelerini öğütlemesinin ardından, bugün de topu toplumun tüm kesimlerine atarak, herkesin çocuk ve gençlerin kaliteli eğitim almasını sağlamak için çaba göstermesi gerektiğini açıkladı! Kalyoncu bugün Başbakanlıkta basına yaptığı açıklamada, eğitime ilişkin dün bir kabulde söylediği sözlerin yanlış anlaşıldığını da iddia etti.

Kalyoncu, dün eğitime ilişkin söylediği bazı sözlerin, öğretmenler arasında tedirginlik yarattığını iddia ederken, bugün verilen demeçlerin, öğretmen camiası adına da eğitimde işlerin doğru gitmediğinin göstergesi olduğunu ileri sürdü. Kalyoncu, “Bunun düzeltilmesi gerektiği gün gibi ortadadır” derken, hükümet olarak bununla ilgili ne yapacakları hakkında hiç bir bilgi vermedi!

“ ‘Genellikle fakir ailelerin çocukları devlet okullarına gidiyor’ demiştim. Bu da çocuklar açısından fırsat eşitliği yaratmıyor” diyen Kalyoncu, “Bu konu gerçekten de önemli bir konudur. Öğretmenler ve sendikacıların açıklamaları da bunu doğrular niteliktedir” demekle yetindi.

Konu doyuma ulaştı, hala neyi tartışıyoruz?

Gerek eğitim sisteminin gerekse devlet okullarının fiziki durumu ortadayken, Kalyoncu önümüzdeki dönemde bu konunun tartışılması gerektiğini söyledi.

“Kabulde yaptığım açıklama böyle algılandı”

Öğretmenlerin eğitimin seviyesini düşürdükleri anlamında bir söz söylemediğinin altını çizen Kalyoncu, ancak kabulde yaptığı açıklamanın böyle algılandığını belirtti. Kalyoncu, devlet, Eğitim Bakanlığı, veliler ve öğretmenler, yani toplumun her kesiminin, hep beraber eğitimi yukarı çekmek amacıyla çalışması ve çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

 

13 Paylaşımlar