Kanatlı Ve Vicdani Ret Hakkı İçin Uluslararası Destek

Yeni Kıbrıs Partisi (Ykp), Uluslararası Kuruluş Ve Derneklerin Murat Kanatlı’ya Destek Mesajı Gönderdiğini Ve Kanatlı İçin İmza Kampanyası Başlatıldığını Açıkladı.

YKP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Vicdani Retçiler Bürosu Başkanı Friedhelm Schneider gönderdiği destek mesajında, Kanatlı’nın Yönetim Kurulu üyeleri olduğunu belirterek, “Kıbrıslı vicdani retçi ve insan hakları aktivisti Murat Kanatlı’nın provakatif ve zalimce hapsedilmesi karşısında şoka uğradık; Kanatlı’nın hemen şu anda ve koşulsuzca serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre Schneider, “Avrupa ve uluslararası standartlar ışığında vicdani ret hakkının zorunlu askerlik yapıyor olan, seferberliğe gitmeye zorlanan ve orduda profesyonel askerlik yapıyor olan kişileri kapsayacak şekilde tamamen tanınması için çağrıda bulunuyoruz”  diye de ekledi.

Açıklamaya göre, Kanatlı’nın Yürütme Kurulu üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi de Kanatlı için destek mesajı yayınladı. Mesajda, “Murat, adanın kuzeyinin Türkiye tarafından 1974 yılından beri süren yasadışı işgaline karşı siyasi çözümü savunan bir barış aktivistidir” denildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi de destek mesajında, Murat Kanatlı’nın serbest bırakılmasını talep etti. İşte ÖDP’nin dayanışma metni:

Murat Kanatlı Derhal Serbest Bırakılmalıdır Vicdani Ret Haktır

Vicdani ret hakkına dönük baskılar sürüyor. Kıbrıs’ta Vicdani reddini açıklayan Yeni Kıbrıs Partisi Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı tutuklandı. Yeni Kıbrıs Partisi Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, Kıbrıs’ta 2009 yılından itibaren seferberliğe gitmeyi reddederek Vicdani Ret hakkını ilan etmesi ile 14 Haziran 2011 yılında başlayan süreç bugün mahkemenin kararı ile yeni bir boyuta ulaştı. Mahkeme Murat Kanatlı’yı 500 TL para cezası ödeme yada 10 günlük hapis yatmaya mahkum etti. Söz konusu eğitime katılmayı da para cezası ödemeyi de reddeden Murat Kanatlı tutuklanarak Merkezi Cezaevi’ne yollandı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Bağımsız Kıbrıs mücadelesini birlikte yürüttüğü Yeni Kıbrıs Partisi ile dayanışmasını bir kez daha dile getirirken bir insan hakkı olan Vicdani Ret nedeni ile tutuklanan Murat Kanatlı arkadaşımızın derhal serbest bırakılmasını talep etmektedir.

Alper Taş

Bilge Seçkin Çetinkaya

Eş Genel Başkan

Eş Genel Başkan

“War Resiters’ International” isimli bir kuruluşun da Murat Kanatlı’nın serbest bırakılması için uluslararası imza kampanyası başlattığı; Türkiye Vicdani Ret Derneği’nin ise bu hafta içinde Murat Kanatlı’ya destek için eylem hazırlığı içerisinde olduğu bildirildi.

29 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply