Kapitalizm: Tuvalete giden kovuluyor

ABD’nin en büyük kümes ürünleri üreticilerinde çalışan işçilerin, tuvalete gittiklerinde kovulmaları nedeniyle bezle çalışmak zorunda kaldıkları belirtiliyor 

Oxfam America’nın açıklamasına göre ABD’nin en büyük kümes ürünleri üreticilerinde çalışan işçiler, tuvalet izni alamamaları sebebiyle bezle çalışmak zorunda kalıyor. Açıklamada bu durumun yalnızca onur kırıcı olmadığı, aynı zamanda büyük sağlık problemlerine yol açabileceği söyleniyor.

Tyson Foods Inc., Pilgrim’s Pride Corp., Perdue Farms Inc. ve Sanderson Farms Inc. emekçileriyle görüşen Oxfam raporlarına göre, emekçilerle alay edilirken, üstleri işçileri tuvalete gitmeleri durumunda cezalandırılmakla veya kovulmakla tehdit ediyor.

İşçilerin çalışırken tuvaletlerini yapmak zorunda kaldıkları, kimi işçilerin ise bu sorundan uzak kalabilmek adına sağlıklarını tehlikeye sokabilecek derecede sıvı alımını azalttıkları bildiriliyor.

Açıklamanın devamında, işçilere verilen düşük ücretler ve sağlıksız çalışma koşullarının,  ABD tavuk fiyatlarının bu denli ucuz olmasının temel sebebi olduğu söyleniyor.

İşçilerin idrar yolu enfeksiyonları ve buna benzer sağlık sorunlarıyla sıkça karşılaştıkları, regl olan veya hamile kadın işçilerin ise çok daha büyük sıkıntılar yaşadıkları vurgulanıyor.

0 Paylaşımlar