Karantinadaki 3 Öğrencinin Sonucu Pozitif

Karantinadaki Öğrencilere Yapılan İlk Testler Hızlı Test

Karantinadaki öğrencilere yapılan ilk testlerin 3 ve 4 Nisan tarihlerinde yapıldığı belirtilirken, tümünün de hızlı test olduğu bilgisi geldi.

Yeterli test olmaması nedeniyle daha güvenilir kabul edilen PCR testinin karantinadaki öğrencilere uygulanmadığı düşünülüyor.

Öte yandan İngiltere’den gelen kafilelerin anlamsız bir biçimde bölünerek farklı karantina merkezlerine götürüldüğü de biliniyor.

Kaynak yetersizliğinden dolayı güvenilir test kitlerinin yeterince bulunmaması ve yeterli karantina odasının olmaması nedeniyle bu uygulamaya gidildiği tahmin edilirken, hükümet kaynak için ne servet vergisi koyma ne de otelleri ve hastaneleri kamulaştırma cesaretini gösterebilmişti.

1’i 20 Mart, 2’si 21 Mart’ta Geldi

İngiltere’den gelerek gözetim alıntında tutulan ve bugün 14 günlük gözetim sürelerini dolduran kişilere yapılan tetkiklerde 3 pozitif vakaya rastlandığı bildirildi.

Pozitif çıkan öğrencilerden 1’i20 Mart’ta, 2’si ise 21 Mart’ta gelen öğrenci kafilesinde yer alıyordu.

Pozitif Çıkanlar River Side’da

Pozitif çıkan öğrencilerin 3’ü de River Side’da karantina altında olanlar arasında.

Pozitif çıkan öğrencilerin uçak seferi sırasında temas ettikleri öğrencilerin isimlerini temas takibi için sağlık bakanlığı yetkililerine bildirdikleri gelen bilgiler arasında.

Temaslıların 7’si Palm Beach’te

Bildirilen öğrencilerin 7’si Palm Beach’te karantinada bulunanlardan. River Side’da ise pozitif çıkan öğrencilerle temas halinde olan kaç öğrenci olduğu bilinmiyor.

Karantina Çıkışında Öğrencilerin Aileleri Tarafından Alınması İstendi

Dün, 4 Nisan sabahı Palm Beach’teki öğrencilere yetkililer tarafından “Negatifsiniz” bilgisi verilirken 5 Nisan günü karantinadan çıkacakları bildirildi. Karantinadan çıkacak öğrencilerin taşımacılığının ise aileler tarafından üstlenilmesi istendi.

Karantinadan çıkacak olan öğrencileri alacak ailelere ise tek kişi gelme koşulu sunularak maske ve eldiven sağlanacağı belirtildi.

1 Dakika Arayla Karar Değişti

Bugün sabah ise çıkış için hazırlık yapmaya başlayan öğrenciler resepsiyon görevlileri tarafından bir dakika ara ile önce “Çıkıyorsunuz”, sonra “Çıkmıyorsunuz” mesajları iletildi.

Öğrenciler “Çıkmayacaksınız” mesajını aldıktan sonra Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu ve Sağlık Bakanlığı görevlileri ile pozitif çıkan öğrencilerden pozitif vaka bilgisini aldılar.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, temas takibi  çalışmaları gereği kişilerin 1 gün daha gözetim altında tutulmasına karar verildiği duyuruldu.

3 pozitif vaka ile temas edenlere tekrar test yapılacağı ve çıkış kararının test sonuçlarına göre değerlendirileceği de gelen bir diğer bilgi.

5 Nisan saat 13.00 itibarıyla temaslı öğrencilere PCR testlerinin yapılmaya başlandığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı görevlilerinin, sonuçları temaslı öğrencilere 6 Nisan sabahına kadar duyuracağı da öğrenildi.

301 Paylaşımlar