“Karantinaya Giren Özel Sektör Çalışanlarının Ücret Kaybı Telafi Edilmelidir”

Bağımsızlık Yolu Partisi Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, karantinaya girmek zorunda kalan özel sektör çalışanlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Rahvancıoğlu; “Bugün temaslı olarak karantinaya girecek bir özel sektör çalışanı, karantinada geçireceği günler için maaş alamayacak olmasına rağmen; Sosyal Sigortalar Dairesi veya Sağlık Bakanlığı da bu ücret kaybını telafi etmemektedir. Oysa sigorta kelimesinin sözlük anlamına bile bakılsa, kendi arzusu dışında işe gidemeyen bir çalışanın tazmin edilmesinin şart olduğu görülebilir.” ifadelerine yer verdi.

açıklama şöyle:

KARANTİNA, ÜCRET VE SAĞLIK

Dışardan yeni vaka gelmemesine rağmen, her gün yirmiden fazla yeni vaka çıkıyor olmasının bir nedeni maske-mesafe-hijyen kuralına uyulmamasıysa; bir nedeni de temaslıların kendilerini ekonomik nedenlerle gizlemesidir.

Bugün temaslı olarak karantinaya girecek bir özel sektör çalışanı, karantinada geçireceği günler için maaş alamayacak olmasına rağmen; Sosyal Sigortalar Dairesi veya Sağlık Bakanlığı da bu ücret kaybını telafi etmemektedir. Oysa sigorta kelimesinin sözlük anlamına bile bakılsa, kendi arzusu dışında işe gidemeyen bir çalışanın tazmin edilmesinin şart olduğu görülebilir.

Ne yazık ki ülkemizde özel sektör çalışanlarına her türlü haksızlığı reva gören bir sistem içerisinde yaşıyoruz. Ancak gelinen noktada bu durum, özel sektör emekçilerine yapılan parasal bir haksızlıktan öteye geçmiş, halk sağlığını tehdit eden bir noktaya varmıştır.

Hükümet mi yapar, bakanlık mı yapar, daire mi yapar, kim yapar bilmiyorum ama temaslıların kendilerini gizlemelerine neden olan bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Sağlık Kurulu kararıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından karantinaya alınan özel sektör çalışanlarına gelir güvencesi sağlanmalıdır. #KarantinalıÖzelSektörEmekçisineSigorta

87 Paylaşımlar