“Üst Kurulun Kararları Budanır ve Uygulanmazsa Çok Yerin Afyonu Patlayacak”

Lefkoşa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi Klinik Şefi Dr. Mustafa Akansoy, sosyal medya hesabından önemli bir uyarıda bulundu.

Açıklama şöyle:

GİRNE’NİN AFYONU PATLADI.

Eskiden Osmanlı zamanında okumuş kültürlü insanlar arasında afyon içme alışkanlığı vardı. Afyon içmek, kahve içmek kadar doğal sayılırdı. Yani yasak değildi. En büyük sıkıntı Ramazan ayında oruç tutarken oluyordu. Çünkü afyon içen zevatın çoğu afyon bağımlısı oluyordu ve oruç tutarken yoksunluk krizine gidiyorlardı.

Lakin buna da bir çözüm bulmuşlardı. Sahurda yemekten sonra afyon içip geri kalanını özel kağıtlara sarıp yutuyorlardı. Örnegin bu kağıtların kalınlığı farklı olunca mide ve barsaklarda farklı zamanlarda açılıp afyonu serbest bırakıyorlardı.

Bazen üzücü olaylar da oluyordu ki aynı anda bütün kağıtlar açıldığında kişi afyon zehirlemesinden komaya giriyor veya hayatını kaybediyordu. Bu olaya da ‘AFYONU PATLADI’ diyorlardı.

Yerel vakalarda korona sayısı bugün Girne’de çok arttı yani GİRNE’NİN AFYONU PATLADI. Üst kurulun saatlerini verip aldığı kararlar uygulanmazsa ve kararlar budanmaya devam edilirse daha çok yerin AFYONU PATLAYACAK.

Dr. Mustafa Akansoy Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi

11 Paylaşımlar