Kayıt Dışı İşçi Çalıştıran Patronun İş Cinayeti Yalanı: İş Arıyordu

Dumlupınar’da yapımı devam etmekte olan White Lotus isimli inşaatın beşinci katından düşen ve hayatını kaybeden Doğan Turan isimli emekçinin inşaatta kayıt dışı olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Doğan Turan’ın inşaata iş aramak için gittiği söylenmesine rağmen patron Cengiz Topel Konaklı polis tarafından “ihmalkarlık sonucu başkasının ölümüne sebeb vermek” nedeniyle tutuklandı. Patronun tutuklanması üzerine hayatını kaybeden emekçinin iş arkadaşları da polise giderek ifadelerini değiştirdi ve Doğan Turan’ın Konaklı tarafından kayıt dışı olarak çalıştırıldığını söyledi. Mehmet Duran, İbrahim Doruk ve Yahya Çamurcu isimli üç inşaat emekçisi polise yalan beyan vermekten tutuklanarak patronlarıyla beraber mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Tacan Reynar’ın yargıçlığında görüşülen teminat duruşmasında, savcı Aysın Bilgin, tanık olarak polis çavuşu Şerif Avcil’i dinletti. Avcil, 31 Ocak’ta saat 10.00’da Lefkoşa’da sakin Cengiz Topel Konaklı’nın taşeronluğunu yaptığı White Lotus isimli inşaatın beşinci katında çalışan 41 yaşındaki Doğan Turan’ın, konu taşeron tarafından gerekli emniyet alınmadığından dolayı 15.90 metre yüksekliğindeki havalandırma deliğinden yere düşmesi sonucu boynundan, sırtından yaralandığını, ayrıca iç kanama geçirdiğini kaydetti. Şerif Avcil, Doğan Turan’ın olay yerine çağrılan ambulansla Lefkoşa’daki devlet hastanesine kaldırıldığını ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayıp vefat ettiğini söyledi.
Polis çavuşu Şerif Avcil, hem olay günü hem de dün ikinci kez Çalışma Dairesi’yle birlikte yapılan tahkikatta, konu inşatta gerekli tedbirlerin alınmadığının belirlendiğine vurgu yaptı. Avcil, olayın iş kazası sınırına girip girmediği kesin olmamakla birlikte, işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile İnşaatlarda İş Sağlığı Güvenliği Tüzüğüne göre alması gereken emniyet tedbirinin alınmadığının belirlendiğini mahkemeye aktardı. Zanlı Cengiz Topel Konaklı’nın kktc vatandaşı olduğunu belirten Avcil, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.
Polis çavuşu, aynı inşaatta çalışan zanlılar Mehmet Duran, İbrahim Doruk ve Yahya Çamurcu’nun, Doğan Turan’ın olayın meydana geldiği inşaatta işçi olarak çalıştığını bilmelerine rağmen, iş görüşmesine geldiğine dair polise yalan ifade verdiklerini söyledi. Avcil, zanlıların dün yeniden polise gelerek, yalan ifade verdiklerine dair itirafta bulunduklarını kaydetti ve üç işçinin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Tacan Reynar, Cengiz Topel Konaklı’nın yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, kktc vatandaşı bir kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi ve üç işçinin ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

31 Paylaşımlar