Keyfi gözaltı devam ediyor

Dün tutuklanan öğrenciler polis tarafından halen gözaltında tutuluyor. Aralarında Baraka aktivistinin de bulunduğu Türk, Kürt ve Kıbrıslı öğrencilerden oluşan 7 öğrencinin soru sormak suretiyle AKP’li vekili rahatsız ettiği gerekçesi ile gözaltında tutulduğunun öğrenildiği iddia edildi.

Baraka Kültür Merkezi: Bunun adı YARGISIZ FİİLİ CEZALANDIRMA

Baraka Kültür Merkezi yaptığı bilgilendirmede, polis 24 saat tutuksuz gözaltı süresini kullanacağını ve öğrencileri bu sürenin sonunda serbest bırakacağını bildirdi. Bunun polis tarafından YARGISIZ FİİLİ CEZALANDIRMA demek olduğunu belirten Baraka Kültür Merkezi, adalet açısından hiçbir aciliyet gerektirmediği halde sırf gözdağı, yıldırma ve korkutma amaçlı olarak yapıldığı söylendi.

Daü-Sen’den de kınama

Daü-Sen yaptığı açıklamada, dün (07/11/16) düzenlenen bir panelde demokratik haklarını kullanıp bir AKP milletvekiline soru soran ve eleştiren öğrencilerimizin tutuklanmasını kınıyoruz denilerek öğrencileri birbirinden ayırmadıklarını, demokratik üniversiteyi savunduklarını, demokrasinin DAÜ öğrencileri için de gerekli olduğunu ve karanlığın karşısında, bu karanlığı cesaretle haykıran öğrencilerin yanında olduklarını açıkladı.

BKP Gençlik Meclisi: yoldaşlarımız yalnız değildir

BKP Gençlik Meclisi de yaptığı açıklamada “Dün DAÜ’de yaşanan olaylarda AKP milletvekilinin konuşmacı olarak bulunduğu etkinlikte faşistler tarafından darp edilip akşamına da polisler tarafından komik bir gerekçeyle tutuklanan yoldaşlarımız yalnız değildir! Ülkemizi polis devletine çevirmeye çalışan AKP faşizmine geçit vermeyeceğiz!!” denildi.

245 Paylaşımlar