Khora Yayınevi, Faşizme Destek Çıkan Büyükkonuk Belediyesi’nin Festivalini Boykot Ediyor

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun ülkemizde yayın yapan bir gazeteye yönelik şiddet eylemleri ve bunları gerçekleştiren faşistlere verdiği destek sonrası Büyükkonuk Belediyesi’nin düzenlediği Eko Güne yönelik boykotlara bir yenisi daha eklendi.

Khora Yayınevi, “Düşünce özgürlüğüne saygı duymayan bir belediyenin festivalinde kitabın ne işi olur!” başlığıyla yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Sennaroğlu’nun ülkemiz tarihine kara bir leke bırakacak şiddet eylemlerine ön ayak olduğuna, yetmez gibi düşünce özgürlüğüne saldıranlara kefil olduğuna dikkat çekti.

Khora Yayınevi, “Festival için çalışan tüm emekçilerden ve üretken bölge halkından özür dileyerek, belediyenin tutumu değişmedikçe Büyükkonuk festivaline katılmayacağımızı duyurur, insan haklarına ve ifade özgürlüğüne saygısı olan tüm kitap evlerini de aynı kararı almaya davet ederiz” açıklamasında bulundu.

Khora’dan yapılan açıklama şöyle:

“Düşünce Özgürlüğüne Saygı Duymayan Bir Belediyenin Festivalinde Kitabın Ne İşi Olur!

Khora Yayınevi olarak Büyükkonuk’ta gerçekleştirilen festivale uzun yıllardır katılmakta ve kitaplarımızı okurlarla buluşturmaktayız. Ülkemizin en güzel köylerinden birinde, bölge halkının el emeği ile ürettiği ürünlerin sergilendiği ve satıldığı festivalde bulunmaktan da büyük keyif almaktayız. Ancak Büyükkonuk Belediye Başkanı ve aynı fikirdeki bazı belediye yetkilileri, ne yazık ki bu güzelliğe gölge düşürecek açıklamalar ve icraatlar yapmıştır. Ahmet Sennaroğlu, ülkemiz tarihine kara bir leke bırakacak eylemliliklere ön ayak olmuş, düşünce özgürlüğüne saldıranları açıkça desteklemiş, onlara kefil olmuştur.

Düşünce özgürlüğüne saygısı olmayan bir belediyenin festivalinde kitabın ne işi olur! Festival için çalışan tüm emekçilerden ve üretken bölge halkından özür dileyerek, belediyenin tutumu değişmedikçe Büyükkonuk festivaline katılmayacağımızı duyurur, insan haklarına ve ifade özgürlüğüne saygısı olan tüm kitap evlerini de aynı kararı almaya davet ederiz.

541 Paylaşımlar