KIBRIS MEDYA GRUBUNDA BİLDİRİMSİZ İŞTEN DURDURMA!

İddialara göre, Kıbrıs Medya Grubu, 4 basın emekçisini ‘tasarruf tedbirlerini’ gerekçe göstererek çalışanlara önceden bildirimde bulunmadan işlerine son verdi. Yasaya göre işten durdurulmadan önce çalışanlara önceden bildirim yapılması gerekirken, keyfi bir şekilde işlerine son verilen çalışanların hakları gasp edilirken, açıkça yasal mevzuata da aykırı davranıldı. Bu noktada yasal mevzuata da aykırı davranarak çalışanların işlerine son veren kurumla ilgili, Çalışma Dairesi’nin ne yapacağı merak konusu. Öte yandan konuyla ilgili basın sektöründe örgütlü BASIN-SEN konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle;

“Artık Yeter!
Kıbrıs Medya Grubu’nda basın emekçilerinin ekonomik gerekçelerle işten durdurulduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.
Kuzey Kıbrıs’ın köklü yayın kuruluşlarından Kıbrıs Medya Grubu’nda çalışan 4 basın emekçisi, tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek, yasal mevzuata aykırı ve keyfi bir şekilde işten durdurulmuşlardır.
Yasalarla ve hukuğun üstünlüğü ile yönetildiği iddia edilen ülkemizin kuzeyinde, Kıbrıs Medya Grubu’nda çalışan emekçilerin işlerine son verilme şekli, Basın İş Yasası’na uygun olmamakla birlikte, insani değerlere de aykırıdır!
2007’den beri yürürlükte olan Basın İş Yasası’nın uygulanması için basın emekçilerinin tüm serzenişi yok sayılarak, bu durumları her defasında yaşamaya mecbur bırakılıyoruz.
Düşük ücretle çalıştırılan, uzun ve düzensiz çalışma saatlerine, her türlü şiddet ve mobbinge maruz kalan basın emekçilerinin yaşadığı sıkıntılara karşın, Meclis’te oturan 50 milletvekili de dahil, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin üç maymunu oynamasına artık yeter diyoruz!
Konuyla ilgili yasal süreci başlatmak için gerekli müdahalelerimizi yapacağımızı kamuoyuna duyurur, bir kez daha Kıbrıs Medya Grubu’nu sürdürdüğü yasaya aykırı uygulamaları terk etmeye çağırırız.
Basın-Sen olarak, Kıbrıs Medya Grubu’nda yasadışı olarak işten durdurulan emekçiler için yasal alanda gerekli çalışmayı başlattığımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildirir, çalışma hayatını düzenlemekle sorumlu Bakanlığı ivedilikle göreve çağırırız.
Bilinmelidir ki, bu süreçten sonra basın emekçileri yaşanabilecek bu ve buna benzer durumlarda, her zaman olduğu gibi sendikasını yanında bulacaktır.”

Basın – Sen Yönetim Kurulu (a)
Başkan
Canan Onurer