Kıbrıs Sosyalist Partisi’nin “Hükümet Servet Vergisi Koysun mu?” Sorusuna Cevabı

www.ankaradegillefkosa.org olarak, hükümette bulunmayan meclis içi ve dışı tüm partilerin genel başkanlarına veye yetkililerine, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde kaynak yaratmak için, ülkedeki en üst gelir grubuna ait kişilere yönelik bir defaya mahsus bir servet vergisinin uygulamaya konması hakkında sorduğumuz soru üzerine Kıbrıs Sosyalist Partisi’nden gelen cevabı olduğu gibi yayınlıyoruz.

www.ankaradegillefkosa.org’un “Hükümet servet vergisi koysun mu?” sorusuna diğer siyasi partilerden gelen cevaplar da önümüzdeki günlerde cevapların geliş sırasına göre yayınlanacaktır.

İşte KSP’nin cevabı:

Bizim görüşümüze göre , yüksek gelir vergisinin sadece bir defalığına uygulanması yeterli değildir. Bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de yaşanılan  sıkıntıların sorumlusu bizzat sermayedar burjuvalardır. 

Komplo teorilerinden bahsetmiyorum. Virüsü onlar çıkardı da demiyorum. Ama, 1980’lerden beri eğitimde, sağlıkta her alanda uyguladıkları yanlış politikalardan dolayı, özellikle de sağlık hizmetlerini özelleştirmelerinden ve kamu sağlık kuruluşlarına yeterli yatırımları yapmamalarından dolayı, kriz çok daha yakıcı ve çok daha yıkıcı olmuştur.  Dediğim gibi bir defa yüksek gelir vergisi alınması yeterli değildir. Yine bu süreçte karantina merkezi olarak kullanılabilecek otel, bina gibi tüm mallara karşılıksız el konulmalıdır. 

Bugün, Çalışma Bakanı’nın açıkladığı gibi utangaç bir şekilde değil, derhal yasa çıkarılarak işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.  İzne çıkarmaların ise ödeneksiz değil, tam ödenekli olması gerekmektedir..

Kısacası, ekonomik krizin yükünün sermayedar burjuvaların sırtına yüklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Mustafa Onurer

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komite Üyesi