Kıbrıs’ın Güneyinde 1 Ölüm ve 29 Yeni Vaka

Kıbırs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bir yeni ölüme ve 29 yeni vaka açıkladı.

Cyprus Mail haberine göre, pazartesi günü 29 yeni Covid-19 vakası ve bir ölüm daha yaşandı. Bununla beraber İngiliz üslerinden 10’u kişi de dahil olmak üzere Kıbrıs’ın güneyindeki toplam vaka sayısı 662’ye yükseliyor. 79 yaşında bir erkek pazar akşamı Lefkoşa genel hastanesinde koronavirüsten hayatını kaybetti. Altta yatan sağlık sorunları da vardı.

Yeni vakaların toplam 12’si iş arkadaşları olup, bilinen 19 kişinin temas takibi ile tespit edilenlerdir; bunların arasında bir sağlık uzmanı ve Larnaka hastanesinde yatan bir hasta vardır. Geri kalanlar, kamu ve özel sektör çalışanları arasında gerçekleştirilen 20.000 testin bir parçası olarak alınan 473 örnek arasından pozitif test yapan kişilerdir.

Şimdiye kadar 621 test tamamlandı. Tüm ilçelerde özel laboratuvarlar tarafından testler geçen Cumartesi günü başladı ve 20 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Bugüne kadar on iki kişi Covid-19’dan dolayı hayatını kaybetti, bu esnada ölen beş kişi diğer sağlık sorunlarından vefat etti.

Dokuz hasta ventilatörde: ikisi Limassol hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, yedi hasta Lefkoşa hastanesinde yatmaktadır.

Lefkoşa hastanesinin yoğun bakım ünitesinde ventilatörde olmayan dört hasta daha var. Durumları kritik ama stabildir. En son sonuçları açıklayan virolog Dr Leontios Kostrikkis’e göre, evlerinin dışında çalışmaya devam eden insanlar arasında testler yapmak önemli. “Covid-19’un yayılmasını kısıtlamak ve iş yerlerinin virüssüz olmasını mümkün olduğunca sağlamak istiyoruz” sözlerini kaydetti. Halkın virüsün her yerde olabileceğine ve “evlerinde bile” enfekte olabileceklerini akılda tutmaya çağırdı.

“Özellikle dikkatli olmanızı istiyoruz” dedi. Devlet sağlık operatörü Okypy’den Dr. Marios Loizou, halka Kutsal Kutsal Hafta boyunca hiçbir rahatlama olmayacağını hatırlattı. Bu yıl Hıristiyan Ortodoks Paskalyası 19 Nisan’dadır. Loizou, “Süpermarketler, meyve ve sebze marketleri, kasaplar vb. yerlerin sahiplerine ve yöneticilerine çok katı olmaya ve metrekare başına kişi sayısına ilişkin kurallara uymaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Hükümet, kapalı alanlarda sekiz metrekarede birden fazla kişi olmaması gerektiğini söylemişti. Loizou ayrıca Paskalya tatillerinde ev ziyaretlerinin yasaklandığını hatırlattı. “Gelecek Paskalya’nın hepimizin birlikte olmasını istiyorsak, bu Paskalya’yı yalnız geçirmeliyiz” ifade etti.Kıbırs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bir yeni ölüme ve 29 yeni vaka açıkladı.

Pazar akşamı 79 yaşındaki bir erkek şahısın öldüğü belirtildi.

Açıklamada Koronavirüs’ten ölümlerin 12’ye çıktığı kaydedildi.

61 Paylaşımlar