Kıbrıs’ın Güneyinde Barınak Fonu

Cyprus Mail yayımlarına göre; Kıbrıs’ın Güneyinde kabine hayvan barınakları için acil durum fonları yayınladı.

Tarım Bakanı Kostas Kadis Perşembe günü yaptığı açıklamada, kabinenin, hareket kısıtlamaları söz konusu olduğundan, sokak köpekleri ve kedileri için yiyecek satın almalarına yardımcı olmak için hayvan refahı örgütlerine € 50.000 acil yardım onayladı.

Bakan, bu karar aşamasında hayvan refahı örgütlerinin ve gönüllülerinin oynadığı rolün önemli olduğunu belirtti.

Bakan, “Koronavirüsün yayılmasına karşı olağanüstü kısıtlayıcı önlemler nedeniyle, hayvan örgütleri başıboş hayvanların bakımında öngörülemeyen zorluklarla karşılaşıyor” dedi.

Önlemlerin, hayvan refahı örgütlerinin çalışmaları için fon toplama şeklini etkilediğini ve yurt dışından sahiplenme sayısını önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Aynı zamanda, barınaklarda ve bakıma muhtaç başıboş hayvanlarda kalan hayvan sayısındaki artışla birlikte, hayvan refahı organizasyonlarının maliyetlerinin arttığını söyledi.

Hayvan refahı kuruluşlarına verilen ilave € 50.000 hibe, gıda alımını sübvanse etmektir.

Kadis, veterinerlik hizmetlerinin önümüzdeki günlerde barınakları sübvansiyona başvurmaya davet edeceğini söyledi.

Ayrıca veterinerlik hizmetlerinin, hayvan refahı gruplarının hareket kısıtlamasına rağmen dışarıda olmalarını sağlamak için sertifikalar sağladıklarını vurgulayarak, “sığınaklarda veya halka açık yerlerde başıboş hayvanların yorucu bakım çalışmalarına devam edebileceklerini” kaydetti.

465 Paylaşımlar