Kıbrıs’ın Güneyinde Karantina Takibi: Güneyde de Karantina Ücretli!

Cyprus Mail aracılığı ile Kıbrıs’ın güneyindeki karantina prosedürü halk ile paylaşıldı.

Cyprus Mail; Kıbrıs’ın güneyine gelen 1200 kişi otellerde karantina altına alındığını bildirdi.

Cumartesi akşamı itibariyle Kıbrıs’ın güneyinde çeşitli otellerde 1200’den fazla kişi karantinaya alındı. Sağlık Bakanının açıkladığı dokuz yeni Covid-19 vakasındaki bir kişi sağlık çalışanı, bir kişi ise de havayolu temsilcisidir.

Bakanlık, gelenlerin 14 gün boyunca otellerde kalacağını da sözlerine ekledi. Tatil olmadığı konusunda uyarıldılar. Kapılarının dışında günde üç öğün yemek verilecek, alkol yok, hareket özgürlüğü yok, her dört günde bir çarşaf değişimi ve kendi odalarını temizlemesi gerekecek. Onlar da gözetim altında olacaklar. 

Karantina bölgesi olarak Larnaka ve Aldiana’daki Flamingo otel kapılarını açtılar. Baf’ta, Atliathon, Droushia, King’s Otel ve Daphne Hotel Apartments’ın kapıları devlet tarafından yetkilendirilmiş karantinaya giren kişilere açılmıştır.

Bakanlık, sağlık profesyonellerinin karantinadaki bireyleri tüm Koronavirüs önlemleri ve sıcaklıklarını alma konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

Bölge girişleri Ulusal Muhafız memurları tarafından izleniyor ve sağlık bakanlığına ait özel güvenlik memurları bu konuda görevlendirilmiştir. Hükümet kararnamesiyle karantina alanına yaklaşmak yasaya aykırıdır.

Güneyde de Karantina Ücretli!

Aliathon otel grubu başkanı Themis Philippides, devletin vatandaşları karantinaya alma çağrısına derhal yanıt verdiklerini söyledi. Philippides, bireylere ev sahipliği yapan otellerin iki kişilik oda için 90 €, tek kişilik oda için 60 € maliyetle hükümet tarafından sübvanse edileceğini ve ayrıca yemek sübvansiyonlarının olacağını söyledi. 

Cumartesi günü sabah 3 itibarı ile, İngiltere ve Yunanistan da dahil olmak üzere 24 ülke için uçuş yasağı getirildi. Bu ülkeler arasında Yunanistan ve İngiltere de mevcuttur. Ancak Sağlık Bakanlığı, uçuş yasağı gerçekleştikten sonra 439 Kıbrıslı’nın, 3 geri dönüş uçuşu seferiyle ülkesine İngiltere’den adaya geldiğini belirtti.

Bakanlık tarafından, gelenlerin karantina otellerine güvenli bir şekilde taşınması için 24 saat çalışan bir koordinasyon merkezi kurulmuştur. Ayrıca sağlık sorunlarıyla karşılaşan, yakın zamanda ameliyat olmuş veya çocuklara eşlik eden havalimanlarında çalışan hemşireler ve bakanlık tarafından nakil için istihdam edilen özel şirket yardımıyla kendi kendine tecrit için evlerine naklediliyor.

Havaalanı kaynakları CNA’ya, İngiliz ziyaretçilerin ülkelerine geri gönderilmesi için İngiliz hükümeti tarafından daha fazla sefer düzenlenmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Dün, beş farklı uçuşta Baf’tan 715’den fazla yolcu ayrıldı.

146 Paylaşımlar