Kıbrıs’ın Güneyinde Kısıtlamalar Nisan Sonuna Kadar Uzatılabilir

Cyprus Mail’deki habere göre; medyada yer alan haberlerde, Koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yönelik katı tedbirlerin Nisan ayı sonuna kadar uzatılacağı belirtildi.

Raporlar, Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades başkanlığındaki koronavirüsle ilgili özel bakanlık komitesinin toplantısının ardından ortaya çıktı.

CyBC’ye göre, komitenin kararı Çarşamba günü yapılan kabine toplantısından sonra resmi olarak açıklanacak, ancak diğer medya raporları hükümetin mevcut kısıtlama süresini uzatacağını söylediğini belirtti.

Hükümet sözcüsü Panayiotis Sentonas, “Toplantı sırasında durumun tam bir değerlendirmesi yapıldı ve koronavirüs pandemisiyle başa çıkma konusunda başka önlemler tartışıldı.” dedi.

Bu arada Pazartesi günü, polis şefi Kypros Michaelides, polis gücünün virüsün yayılmasını durdurmak için gereken önlemleri uygulama konusunda tedbirli olmaya devam edeceğini söyledi.

Bölge ofisi merkez başkanları ile yaptığı görüşme sonrasında konuşan Michaelides, ihlallerin olduğu alanlarda polis mevcudiyetinde artış olduğunu söyledi.

Pazar günü virolog Dr Leontios Kostrikis’ten alınan tedbirlerin etkililiği konusunda iyimse olmalarına, ve pazar günü vaka sayısının 20’ye düşmesine rağmen, Michaelides halkın şikayetçi olmaması gerektiğini ve polisin ‘halk sağlığını korumak ‘ için önlemleri uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Michaelides, halkın önlemleri takip etmesini sağlamak için bu alanlarda polis kontrolleri ve devriyelerin artırıldığını söylerek “Ne yazık ki birçok kişi tehlikeyi anlamıyor ve bu sürecte hafta sonları ya da resmi tatillerin keyfini çıkarma günleri olduğuna inanıyor” sözlerini kaydetti.

Emniyet müdürü, son gün kişilerden toplam 280 şikayet aldıklarını ve önlemlerin alınmasından bu yana toplam 13.000